Зошто е најдобро да растете деца во Шведска?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Столар 22-04-2018
Столар 21-04-2018


Зошто е најдобро да растете деца во Шведска?

Многу родители се соочуваат со тешко искуство кога мора да заминат од дома на работа и да ги остават децата без да ги видат цел ден.

shvedska-e-edna-od-zemjite-so-najdobri-uslovi-za-roditelite-01.jpg

Но, постои земја каде ова не е проблем и каде системот ги поддржува родителите во процесот на одгледување на децата, а тоа е Шведска.

Благодарение на нивниот систем, родителите работат помалку часови, а некои дури и не мора да работат воопшто одреден период, а има и многу други бенефити, заради што се смета за земја каде има најповолни услови за родителите.

Шведска се одликува и разликува од останатите земји, по тоа што таму е најдолго платеното породилно отсуство, кое може да трае и до 480 дена, а најдобро од сè е тоа што истото може да биде поделено 50-50 помеѓу мајката и таткото.

shvedska-e-edna-od-zemjite-so-najdobri-uslovi-za-roditelite-02.jpg

А, поддршката на Шведска за родителите не застанува ни откако децата ќе потпораснат, со оглед на тоа што тие имаат право на 120 дена годишно отсуство за да се грижат за децата до нивна 12-годишна возраст во случај на болување.

shvedska-e-edna-od-zemjite-so-najdobri-uslovi-za-roditelite-003.jpg

Родителите дури имаат и право на 60 дена отсуство во годината, како компензација, ако нивното дете не е болно, но оној што го чува (баба, дедо, дадилка) не е во можност да се грижи моментално за него.

shvedska-e-edna-od-zemjite-so-najdobri-uslovi-za-roditelite-04.jpg

Доколку пак детето има помалку од 8 години, родителот има право и на скратено работно време.

Во меѓувреме, децата посетуваат претшколска настава, волонтерски од првата година, а задолжително од 3-та до 6-та година, со тоа што, владата плаќа 3 часа на ден и им помага на оние кои заработуваат помалку.

Кој не би посакал да создаде семејство во оваа прекрасна земја со бесконечни можности и услови?

shvedska-e-edna-od-zemjite-so-najdobri-uslovi-za-roditelite-05.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

15 докази дека Јапонија е светлосни години пред нас Јапонците навистина знаат да воодушеват со креативноста и да си го олеснат и раз...
Фотки после кои ќе си ја обожавате „тешката“ канцелариска работа Колку пати денес се пожаливте дека не ви се работи? Дека попрво би се менувале с...
Немате право да се жалите дека ви е ладно: Замрзнато момче пешачело 5 ... 9-годишно момче од Кина, пешачело околу 4.8 km до неговото училиште на -9⁰С за д...