11 работи кои се нормални во некои земји, а во Македонија се сметаат за чудни
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Чувар 22-07-2019
Sales Assistant 22-07-2019


11 работи кои се нормални во некои земји, а во Македонија се сметаат за чудни

Во Данска семејствата прават пикник на гробишта, а во Тајланд забрането е да погалите дете по глава.

11-raboti-koi-se-normalni-vo-nekoi-zemji-a-vo-makedonija-se-smetaat-za-chu-01.jpg

Во Македонија имаме навика да затвораме прозорци за да не нè „фати промаја“ и тоа најверојатно ќе им биде чудно на некои луѓе во други држави.

Но, и нам ни се чудни некои навики на луѓето од други држави:

Давање комплименти во Норвешка

Во Норвешка ако личноста ја гледате директно во очи може да биде проценето дека отворено ѝ се додворувате и нема да наиде на позитивна реакција кај соговорникот.

Да дадете комплимент смеете само на некоја многу блиска личност.

11-raboti-koi-se-normalni-vo-nekoi-zemji-a-vo-makedonija-se-smetaat-za-chu-05.jpg

Пикник на гробишта во Данска

Во Данска не е чудно да видите цело семејство како ужива на пикник на гробишта, а понекогаш дури и се сончаат во костими за капење.

Поради малата територија на оваа држава Данците практично го користат просторот и сметаат дека и гробиштата се добро место за релаксација.

11-raboti-koi-se-normalni-vo-nekoi-zemji-a-vo-makedonija-se-smetaat-za-chu-02.jpg

Забрана за допирање на главата на децата на Тајланд

Во Македонија кога ќе погалите дете за глава значи дека се грижите за него, но во Тајланд тоа може да биде голема навреда и само блиски луѓе смеат да го допираат овој „свет дел“ од телото.

Дури и фризерите пред да го допрат детето за глава ги спојуваат раце во знак на почит кон главата на клиентот и извинување што ќе го допираат „складиштето на душата“.

11-raboti-koi-se-normalni-vo-nekoi-zemji-a-vo-makedonija-se-smetaat-za-chu-03.jpg

Некористење на левата рака за одредени намени во Индија и муслиманските земји

Во Индија и муслиманските земји левата рака се смета за „нечиста“, па наводно носи несреќа ако ја користите за некои работи.

Дури и ако сте леворак не треба да ја користите за ракување, подавање на визит картичка или продавање на сувенири.

11-raboti-koi-se-normalni-vo-nekoi-zemji-a-vo-makedonija-se-smetaat-za-chu-04.jpg

Користењето на палецот како гест во Малезија, Индонезија и на Филипини

Во овие земји соговорникот може да се навреди ако го користите палецот како гест за одобрување.

11-raboti-koi-se-normalni-vo-nekoi-zemji-a-vo-makedonija-se-smetaat-za-chu-06.jpg

Забрането користење црвено мастило за пишување на името во Јужна Кореја

Кај нас црвеното мастило ни дава непријатно чувство поради спомените од школските денови кога наставниците вака ни ги коригираа грешките, но во корејската култура црвената боја се поврзува со смртта, па луѓето не ги пишуваат своите имиња со црвено.

11-raboti-koi-se-normalni-vo-nekoi-zemji-a-vo-makedonija-se-smetaat-za-chu-07.jpg

Уште 5 работи на следната страна...Би можело да ве интересира:

Масажа на стапала во јавен превоз, влечки за тоалет: 15 работи кои се ... Во земјите на Азија владее целосно поразлична и необична атмосфера во секојдневи...
13 работи кои ги има во Јапонија, а му требаат на целиот свет Во болниците, банките и други институции има на располагање очила со различен ди...
10 работи на кои не можам да се навикнам и по 5 години живот во САД Кажување на непријатни приказни пред луѓето што не се доволно блиски и мотото „ш...