Како изгледа градот на Алјаска каде речиси сите живеат во една зграда? (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Java Developer 15-02-2019
Собар/ка 15-02-2019


Како изгледа градот на Алјаска каде речиси сите живеат во една зграда? (фото)

Во зградата се и полициската станица, маркетот, клиниката, црквата и училиштето, а околу неа е снежно пространство со ирваси.

kako-izgleda-gradot-na-aljaska-kade-rechisi-site-ziveat-vo-edna-zgrada-foto-01.jpg

Витиер е мал, изолиран град на Алјаска за кој често се користи називот „град под еден покрив“. Во него живеат 217 луѓе и пристапен е само со брод или со тесен, еднонасочен тунел.

Чудно е што во овој град сите жители живеат во една зграда „Begich Towers“, која е изградена во 1974 година.

Во склоп на неа се и полициската станица, маркетот, клиниката, црквата и училиштето. На овој начин штедат енергија за греење на екстремно ниските температури.

Во оваа зграда дури се нуди и сместување за гостите кои сакаат да набљудуваат како изгледа животот во ова уникатно гратче.

Животот во Витиер:

Насоките за поминување во тунелот за да стигнете до Витиер се менуваат на секои 30 минути.

kako-izgleda-gradot-na-aljaska-kade-rechisi-site-ziveat-vo-edna-zgrada-foto-02.jpg

Вака изгледа влезот на тунелот:

kako-izgleda-gradot-na-aljaska-kade-rechisi-site-ziveat-vo-edna-zgrada-foto-03.jpg

Патувањето низ него е малку клаустрофобично.

kako-izgleda-gradot-na-aljaska-kade-rechisi-site-ziveat-vo-edna-zgrada-foto-04.jpg

Ова е зградата во која сите живеат.

kako-izgleda-gradot-na-aljaska-kade-rechisi-site-ziveat-vo-edna-zgrada-foto-05.jpg

Вака изгледа нејзиниот влез:

kako-izgleda-gradot-na-aljaska-kade-rechisi-site-ziveat-vo-edna-zgrada-foto-06.jpg

Има многу катови.

kako-izgleda-gradot-na-aljaska-kade-rechisi-site-ziveat-vo-edna-zgrada-foto-07.jpg

Има ирваси веднаш пред зградата.

kako-izgleda-gradot-na-aljaska-kade-rechisi-site-ziveat-vo-edna-zgrada-foto-08.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

12 фото докази дека светот е убав ако ја видиме љубовта околу нас „По 60 години брак тој е со неа, иако таа сега има деменција и не се сеќава на н...
Како изгледаат популарните грчки летувалишта покриени со снег? (фото) Сите сме научени да уживаме во убавините на Грција во летниот период, но очиглед...
Исповед на жена болна од рак: „Станав посилна, сфатив дека животот е з... Ема Јанг од Велика Британија ја раскажува приказната за својата борба со ракот с...