„Се тресеше и беше страшно, но вредеше“: Како изгледа качувањето по скали помеѓу два планински врва?


„Се тресеше и беше страшно, но вредеше“: Како изгледа качувањето по скали помеѓу два планински врва?

Некои ги нарекуваат скали до рајот, а овие трагачи по авантура и адреналин успеале безбедно да се искачат по нив.

se-treseshe-i-beshe-strashno-no-vredeshe-kako-izgleda-kachuvanjeto-po-skali-pomegju-dva-planinski-vrva-01.jpg

Дали некогаш сте помислиле дека постои скала од челик и јаже која поврзува два планински врва, по која може да се качувате?

Токму таква постои на австриските Алпи, долга е 40 метри, а двајца другари кои се зависни од адреналин и авантура се искачувале по неа и го овековечиле тоа искуство за да го споделат со сите.

View this post on Instagram

Would you dare? 😜

A post shared by Sebastian Scheichl | Austria (@zeppaio) on

Не постои безбедноста мрежа која ќе ве задржи ако паднете и потребна е голема храброст и добра опрема за таков чекор, но очигледно вреди за искуството и глетката која ја добивате.

Фотографот Sebastian Scheichl и неговиот пријател Johannes Jank споделија неверојатни фотки и видео од овој предизвик, а за да го доловат моментот користеле дрон камери.

Sebastian открива дека качувањето било малку страшно и дека скалата се тресела заради ветерот, но дека биле обезбедени со добра опрема, а глетките ги опишува како извонредни.

Потребна е навистина голема храброст и ретко кој би се осудил да се качува по скала која се тресе, на врв на планина, без безбедноста мрежа и на ветровито време.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Дете на 69, ќе загинел во цунами, седи на скали на настани - финскиот ... Ја загубил првата сопруга во сообраќајна незгода, но потоа најде љубов по втор п...
Кристално синото езеро во Казахстан во себе крие превртена шума Во шумски дел на планинскиот масив Тиан Шан во Казахстан се крие езерото Кајнди,...
Кои се 19 нови заштитени локации на УНЕСКО? По последната сесија на Светскиот Комитет за заштита на наследството на УНЕСКО, ...