Тераси на покривите, животот почнува на 40 години: 9 факти за животот во Шпанија


Тераси на покривите, животот почнува на 40 години: 9 факти за животот во Шпанија

Не е важно што ќе кажат другите, па така се прекршуваат стандардите за убавина, неретко се раѓа прво дете по 35-тата, а пензионерките носат шарени фустани.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-01.jpg

Шпанија нуди многу и изгледа како совршена земја за одмор, но што мислите за живеењето таму?

Зошто е добро да се живее во Шпанија:

Жените не се придржуваат во одредени стандарди за убавина, па носат спортска облека за да им е удобно, ја оставаат косата седа, но ако сакаат ставаат тон циркони на ноктите и црвен кармин.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-02.jpg

Породилното отсуство трае само 4 месеци и ако сакате може да го продолжите, но на свој трошок. Добро е што родителските обврски мајките подеднакво ги делат со татковците.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-03.jpg

Некои улици се мијат секој ден, а останатиот дел од градовите неколку пати неделно и се користат дури и специјални средства за тоа. Не е чудно што Шпанците не ги соблекуваат чевлите кога одат на гости.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-04.jpg

На 40 години животот штотуку започнува и таму нема такво нешто дека забавата е само до 25-годишна возраст. Повеќето стапуваат во брак по 30-тата, а имаат деца по 35-тата.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-05.jpg

Пензионирањето не е причина да не облечете нов шарен фустан и не е чудно да видите пензионери во салони за убавина, во кафулиња или како убаво дотерани шетаат на плажата.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-11.jpg

На училиштата децата може да изберат специјално мени и да се внимава на тоа ако вашето дете е алергично на глутен пример или на која било состојка.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-07.jpg

Шпанците имаат време за појадок, па време за ручек кој се претвора во сиеста (попладневна дремка) и нивниот работен ден е навистина релаксиран.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-08.jpg

Собите во болниците за мајките со новороденчиња изгледаат како соби од хотел со 5 ѕвезди.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-09.jpg

Имаат отворени тераси на покривите на кои има маси за јадење, цвеќиња, па дури и мини кујна. Тука Шпанците минуваат многу време.

terasi-na-pokrivite-zivotot-pochnuva-na-40-godini-9-fakti-za-zivotot-vo-shpanija-10.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Пар се венчал кога тој имал 17 години, а таа 51 - сега слават 19 години брак По 8 месеци врска, тие се венчале иако со 34 години разлика во години еден од др...
„Бидете фини еден кон друг“ - Тој има 103 години, таа 100 и прославија 82 години брак Нивната љубовна приказна започнала кога се сретнале во 1935 година, се вљубиле е...
Жена за првпат стана мајка на близначиња на 50 години, по низа спонтани абортуси Го чекала вистинскиот, но не дошол, па од 39-годишна возраст минала години и год...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg