Жена за првпат стана мајка на близначиња на 50 години, по низа спонтани абортуси

Го чекала вистинскиот, но не дошол, па од 39-годишна возраст минала години и години во неуспешни обиди за забременување...

zhena-za-prvpat-stana-majka-na-bliznachinja-na-50-godini-po-niza-spontani-abortusi-01.jpg

Манда Ептон од Сиднеј го започна своето мајчинско патување за првпат на 50 години. Таа почнала со обиди за оплодување на 39-годишна возраст, кога сфатила дека ѝ снемува време.

„Како и повеќето жени се надевав дека ќе сретнам некој со кој ќе имам деца, но тоа не се случи и не сакав да ја пропуштам шансата да имам деца, па одлучив да го сторам тоа сама.“

zhena-za-prvpat-stana-majka-na-bliznachinja-na-50-godini-po-niza-spontani-abortusi-03.jpg

Во периодот од 39 до 45 години потрошила околу 75.000 долари на третмани и имала 3 спонтани абортуси. Нејзините јајце клетки не биле доволно добри поради годините.

Има бизнис за продажба на бебешки играчки и гледањето на мајки со деца секојдневно уште повеќе ѝ ја влошувало состојбата.

zhena-za-prvpat-stana-majka-na-bliznachinja-na-50-godini-po-niza-spontani-abortusi-05.jpg

Иако забраменеувањето веќе ѝ изгледало како невозможна мисија некоја пријателка ѝ ја посочила опцијата да земе јајце клетки од жена донор. Бебето сепак ќе расте во нејзиниот стомак, ќе се храни од неа и таа ќе го донесе на овој свет.

Манда се одлучила на овој чекор, во базата на податоци нашла донор кој наликува на неа. Жената имала руса коса и сини очи, потекнувала од Данска и била во 20-тите. И донорот на сперма исто така бил на таа возраст.

zhena-za-prvpat-stana-majka-na-bliznachinja-na-50-godini-po-niza-spontani-abortusi-02.jpg

Процедурата била извршена во Јужна Африка, а во август 2018 Манда со царски рез родила две прекрасни близначки.

Одгледувањето на близнаци има свои предизвици, но Манда е пресреќна што конечно станала мајка, а нејзиното семејство ѝ помага во процесот.

zhena-za-prvpat-stana-majka-na-bliznachinja-na-50-godini-po-niza-spontani-abortusi-04.jpg

zhena-za-prvpat-stana-majka-na-bliznachinja-na-50-godini-po-niza-spontani-abortusi-07.jpg

zhena-za-prvpat-stana-majka-na-bliznachinja-na-50-godini-po-niza-spontani-abortusi-06.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Работев напорно да ослабам, сега не сакам ниту да помислам да забременам и да добијам стрии“ „Самата помисла дека ќе добијам стрии и дека ќе се здебелам ме одвраќа од намера...
Украинка (30) гордо ја носи седата коса долга 1,5 метри: „Ја мијам еднаш неделно, некогаш не ја чешл... Ана има 30 години и коса која почнала да ѝ побелува на само 13-годишна возраст. ...
„Сопругот е 23 години постар од мене - се вознемирувам кога ми велат дека сум со него заради парите ... „Луѓето велат дека сум со него заради неговите пари и дека ако тој бил обичен чи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg