Фото серијал: Кога безбедносниот појас во автомобилот значи втора шанса за живот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Фото серијал: Кога безбедносниот појас во автомобилот значи втора шанса за живот

Иако постојано слушаме за важноста на безбедносниот појас во автомобил, многумина го игнорираат и не се свесни за неговата моќ.

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-01.jpg

Додека едни се врзуваат на секое влегување во автомобил, други го прават тоа само кога одат на пат наместо и во град, а некои воопшто не го ни користат.

Но, со оглед на бројките на загинати во сообраќајни несреќи заради не користење на безбедносен појас, NZ Transport Agency од Нов Зеланд, организирала кампања за подигање на свеста кај возачите и оние кои се возат во автомобил.

Станува збор за серија фотки со преживеани во сообраќајни несреќи, на кои се пресликани повредите со кои се здобиле, како и трагата која ја оставил безбедносниот појас, благодарение на кој добиле втора шанса за живот.

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-02.jpg

Иако не поминале воопшто лесно, сепак, ниту еден од нив не би преживеал доколку немал ставено безбедносен појас.

„Безбедносните појаси навистина оставаат ваква трага. Ќе ви го спасат животот, но ќе ви остават трага за да ви покажат како го постигнале тоа.“ – изјавила медицинскиот специјалист за итни случаи, Наташа Мекеј.

Погледнете ја фото серијата и потсетете се на клучната улога која ја има безбедносниот појас...

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-03.jpg

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-04.jpg

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-05.jpg

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-06.jpg

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-07.jpg

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-08.jpg

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-09.jpg

vtorata-shansa-za-zhivot-koja-ja-dava-bezbednosniot-pojas-prikazhana-niz-serija-fotki-od-prezhiveani-vo-soobrakjajki-10.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Доживејте ги земјите низ светот на поинаков начин, низ 10 фотки Колку пати се случило да видите фотка од некој град и да посакате веднаш да го п...
Низ реални фотки и видеа: Како изгледа Америка деновиве со температури... Температури до 40˚С под нулата, замрзнати езера, смртни случаи - Америка деновив...
Жена за првпат стана мајка на близначиња на 50 години, по низа спонтан... Го чекала вистинскиот, но не дошол, па од 39-годишна возраст минала години и год...