Природата во Австралија се враќа во живот после пожарите (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Природата во Австралија се враќа во живот после пожарите (фото)

Додека пожарите во Австралија сè уште дивеат, на Facebook осамнаа неколку фотографи што даваат нова надеж.

prirodata-vo-avstralija-se-vrakja-vo-zhivot-posle-pozharite-foto-01.jpg

Мери Вурвинд е фотограф и во неделата шетала низ Кулнура, област во Нов Јужен Велс, кога ги забележала првите знаци на живот по пустошот на пожарите.

46-годишната фотографка вели дека фотографиите се направени на само 5 километри од нејзиниот дом.

„Не ми се веруваше кога сфатив дека природата се враќа во живот само 3-4 недели после пожарите. Во тој момент почувствував надеж.“

prirodata-vo-avstralija-se-vrakja-vo-zhivot-posle-pozharite-foto-02.jpg

Мери ги направила фотографиите со фотографот Мјуреј Лоу кој, пак, ги објави на Facebook. Неговата објава има над 40.000 споделувања, а повеќето коментари ја покажуваат неизмерната радост на луѓето.

„Дури и без дожд, животот цути од изгорените стебла на дрвјата и животниот циклус започнува одново“, стои во неговата објава.

prirodata-vo-avstralija-se-vrakja-vo-zhivot-posle-pozharite-foto-03.jpg

Мјуреј дури и ги продава фотографиите, а дел од заработката ја донира за жртвите од пожарот.

Пожарите во Австралија горат со ист интензитет, но овие фотографии ни даваат барем трошка надеж дека не е сè изгубено.

prirodata-vo-avstralija-se-vrakja-vo-zhivot-posle-pozharite-foto-04.jpg

prirodata-vo-avstralija-se-vrakja-vo-zhivot-posle-pozharite-foto-05.jpg

prirodata-vo-avstralija-se-vrakja-vo-zhivot-posle-pozharite-foto-06.jpg

prirodata-vo-avstralija-se-vrakja-vo-zhivot-posle-pozharite-foto-07.jpg

prirodata-vo-avstralija-se-vrakja-vo-zhivot-posle-pozharite-foto-08.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

11 фотографии кои ја прикажуваат мрачната страна на животот во Русија Метрото во Москва е преоптоварено од луѓе, а во Русија се најстудените градови н...
Последиците од разорното цунами и ерупцијата на вулкан во Индонезија (фото+видео) Автомобили биле влечени од брановите и по 10 метри, стотици домови, плажи, детск...
За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...

Најчитани неделава