Уште една катастрофа – Вулканот Таал на Филипините ја покажа својата разорна моќ (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Уште една катастрофа – Вулканот Таал на Филипините ја покажа својата разорна моќ (фото)

На 12-ти јануари годинава, на Филипините еруптираше вулканот Таал.

ushte-edna-katastrofa-vulkanot-taal-na-filipinite-ja-pokazha-svojata-razorna-mokj-01.jpg

Вулканот е лоциран на островот Лузон и на првиот ден од ерупцијата исфрлал чад на растојание од дури 100 километри. На 13-ти јануари, ерупцијата станала уште посилна и од главниот кратер почнала да излегува лава.

На само 99 километри од вулканот се наоѓа главниот град Манила, кој е засенет од чадот.

Поради ерупцијата, авионските летови се откажани, училиштата и јавните институции се затворени и илјадници луѓе се евакуирани од областа околу вулканот.

ushte-edna-katastrofa-vulkanot-taal-na-filipinite-ja-pokazha-svojata-razorna-mokj-02.jpg

Според полицијата, евакуирани се над 13.000 луѓе, но се очекува нивниот број да се зголеми.

За среќа, засега нема загинати, но постои опасност ерупцијата да стане уште поинтензивна. Проблемот е што многу луѓе сè уште се наоѓаат во зоната на опасност, а добро познато е дека првата ерупција не е секогаш најголема.

Некои жители не можат да одат на безбедно бидејќи нема транспорт и видливоста е намалена. Други пак, не сакаат да ги остават нивите домови и фарми.

ushte-edna-katastrofa-vulkanot-taal-na-filipinite-ja-pokazha-svojata-razorna-mokj-04.jpg

Претходните ерупции на вулканот Таал ја имаат покажано неговата разорна моќ. Низ историјата, вулканот е виновен за смрт на илјадници луѓе, а секој експерт смета дека сегашната закана треба да се сфати сериозно.

Таал е еден од најактивните вулкани на Филипините и во изминативе неколку века има еруптирано дузина пати. Некои од овие ерупции се сметаат за најмоќните во историјата на државата.

ushte-edna-katastrofa-vulkanot-taal-na-filipinite-ja-pokazha-svojata-razorna-mokj-03.jpg

Експертите се обидуваат да го предвидат „однесувањето“ на вулканот според претходните ерупции, но Таал е непредвидлив. Според нив, секоја ерупција е различна и ништо не е гарантирано.

Нивото на опасност на вулканот е 4, што укажува на неминовна опасна ерупција. Нивото 5 означува дека ерупцијата е неизбежна и сигурно ќе направи штета на поголема површина.

Разорната моќ на вулканот Таал:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 луѓе ги откриваат нивните најмрачни семејни тајни „Татко ми има дете со љубовницата. Слушнав додека зборуваше на телефон, а мајка ...
Фотки после кои ќе си ја обожавате „тешката“ канцелариска работа Колку пати денес се пожаливте дека не ви се работи? Дека попрво би се менувале с...
Во Кина се следи секој чекор на граѓаните со бодување, а има и „црна листа“ за непримерните Можеби ви звучи како извадок од научно-фантастична книга, но реалноста е дека во...

Спонзорирани линкови: