Во Австралија конечно заврна дожд – луѓето му се радуваат, но има опасност од поплави (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Во Австралија конечно заврна дожд – луѓето му се радуваат, но има опасност од поплави (фото)

Во делови од Нов Јужен Велс и Викторија заврна долгоочекуваниот дожд, а силните бури предизвикаа поплава во Мелбурн.

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-01.jpg

Сепак, на овие места сè уште има над 80 активни пожари, а во националниот парк во Викторија од грмотевици започнаа и два нови.

Пред една недела имаше слаби врнежи од дожд во источниот дел на Австралија, но не беа од голема помош.

Овојпат дождовите дефинитивно ќе им помогнат на пожарникарите, но метеоролозите сè уште не се сигурни дали ќе бидат доволно за да направат разлика во најсувите делови.

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-02.jpg

Властите се загрижени дека можно е да се појават и огромни поплави, особено во сувите региони, бидејќи земјата е толку сува, што водата само се „лизга“ по неа без да се впива.

Дождовите направија и своја штета, а според податоците, на некои места наврнало колку за цел месец.

Од денес до недела се очекуваат уште пообилни врнежи, а властите се сигурни дека, ако ништо друго, барем ќе помогнат во контролирањето на пожарите.

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-03.jpg

И покрај штетата што ја предизвикуваат, дождовите очигледно се вистинска радост за пожарникарите, фармерите и останатите жители на континентот.

Социјалните мрежи се преплавени со фотографии на кои луѓето му се радуваат и заблагодаруваат на дождот.

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-04.jpg

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-05.jpg

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-06.jpg

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-07.jpg

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-08.jpg

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-09.jpg

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-10.jpg

vo-avstralija-zavrna-dolgoochekuvaniot-dozhd-11.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Koala Challenge“ - новиот бизарен предизик со кој се опседна светот (видео) Едниот е дрво, другиот коала, дали имате некој фитнес партнер со кој можете да г...
4-годишно момче со Даунов синдром стана модел и го освојува светот „Мислевме дека светот е суров, но среќни сме што погрешивме, светот го прифати н...
Опасноста демне: 4 нешта што треба да ги знаете за пожарите Ова лето во многу делови од Земјата е нетипично топло, а опасноста од пожари дем...

Најчитани неделава