Бесмислен тренд: Инстаграмџии го злоупотребуваат #коронавирус за повеќе лајкови
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Перач 30-09-2020
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Бесмислен тренд: Инстаграмџии го злоупотребуваат #коронавирус за повеќе лајкови

Во последниов период, сите се загрижени за брзото ширење на коронавирусот, а Инстаграмџиите не пропуштија шанса да го искористат ова за да си соберат лајкови.

besmislen-trend-dodeka-lugje-se-borat-za-zhivot-od-koronavirus-instagramdjii-si-sobiraat-lajkovi-01.jpg

Голем број заболени од коронавирус ги загубија животите, други пак, се борат за живот, а трети, ги жртвуваат своите за да им помогнат на заболените. 

Но, постојат и многу несовесни луѓе кои одлучуваат да ја искористат оваа чувствителна и сериозна тема за свои, односно за Инстаграм цели.

Иако дел од нив навистина сакаат да ја покажат загриженостa и да им посочат на луѓето да бидат внимателни, сепак објавувањето кул фотки со маска и ставање неколку хаштагови не е начин. 

Разголени фотки со маски и добро осмислени пози на убави места со маска на лице – сигурно ли само сакаат да упатат апел или сепак само сакаат да соберат повеќе лајкови?

Некои пак, дури се способни и да направат невкусни шеги на сметка на вирусот, само за да стекнат популарност, на бизарен начин.

View this post on Instagram

Prefiero el #CoronaVirus Que bregar contigo 👁

A post shared by Alcaton (@alcatonreal) on

А, постојат и такви кои ставаат фотки неповрзани со вирусот, но го користат хаштагот #coronavirus за нивната фотка да биде прикажана на што повеќе корисници.

Очигледно некои луѓе никогаш нема да ги сфатат работите сериозно и сè ќе гледаат низ призмата на Инстаграм - за лајкови и за невкусни шеги... 

View this post on Instagram

f**k the corona virus

A post shared by Logan Paul (@loganpaul) on

https://www.instagram.com/p/B78wtaxAzKN/?utm_source=ig_embed

https://www.instagram.com/p/B78hpO9hcAu/?utm_source=ig_embed

View this post on Instagram

КОРОНАВИРУС В ЯПОНИИ Я думаю, уже все знают и о китайском вирусе, и про город Ухань, который является эпицентром инфекции, и ещё многое другое от наших СМИ. Я не понимаю, почему многие думают, что я нахожусь в Китае, ведь я в Японии, в Осаке! Здесь заражённых практически нет, пару человек в Токио, как и по всему миру. Поэтому со мной всё хорошо, я ношу маску, мою руки. А про ситуацию в целом хочу сказать, что всё очень сильно преувеличено. Ни в каких посылках из Китая, ни в каких бананах вируса нет. И не может быть. Число жертв коронавируса везде разное, поэтому верьте только проверенным источникам(минздравы и их оф. медийные ресурсы + ВОЗ), а не сторисам из инстаграма. Peace and love ❤️ ✌🏼 #коронавирус #коронавирускитай #вирус #вирусвкитае #ухань #коронавирус2020 #coronavirus #coronavirusoutbreak #coronavirus2020 #theparisguru #chinavirus

A post shared by Соня Бучик | Модель (@sonyabuchik) on

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Пустошот после ураганот Ирма (фото) Ураганот Ирма веќе се вброи помеѓу најсилните урагани кои пустошеле низ Соединет...
Фотки кои топлат срца – Старите во дом конечно си ги прегрнаа децата и внуците безбедно „Тунел за прегратки“ е новиот изум кој им помогна на луѓето во Бразил конечно да...
Инстаграмџии си го ризикуваат животот за фотка со тиркизното езеро, кое е токсична депонија „Ве молиме внимавајте да не паднете во депонијата“ – вака гласат предупредувањат...

Најчитани неделава