Спиење во градски автобус - 14 интересни факти за животот во Виетнам
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Спиење во градски автобус - 14 интересни факти за животот во Виетнам

Зошто до свадбата во Виетнам мора да се чека 7 години и каква потврда од лекар им е потребна за да стапат во брак?

spienje-vo-gradski-avtobus-14-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-vietnam-01.jpg

Дали понекогаш сте помислиле на Виетнам како на туристичка дестинација? Само авантуристите имаат храброст за ова.

Што ќе ви донесе излегувањето од комфорната зона, каков е животот во Виетнам?

Факти за животот во Виетнам:

Ако сте личност со просечна висина, тогаш во Виетнам ќе ве сметаат за високи. Просечната висина на мажите таму им е 166 сантиметри, а на жените 155 сантиметри.

spienje-vo-gradski-avtobus-14-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-vietnam-02.jpg

Нема да имате т.н. личен простор и локалците ќе ве прашаат за возраста, приходот и брачниот статус, па дури и ќе ви изгледаат дрски со директниот пристап. Исто така веруваат во комуникација со говор на тело, па во супермаркет може некој да ве подбуцне со чадор за да ви посочи нешто.

spienje-vo-gradski-avtobus-14-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-vietnam-14.jpg

По Бразил, Виетнам е познат по производството на кафе, па таму ќе уживате во вкусовите.

spienje-vo-gradski-avtobus-14-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-vietnam-16.jpg

Од 1919 година луѓе од зафрлени села во Виетнам одат во селото Hau Wai на саем на љубовта за да ја пронајдат својата сродна душа. И оние кои стапиле во брак го посетуваат саемот, но за да ги сретнат своите поранешни партнери и да си споделат како живеат сега.

spienje-vo-gradski-avtobus-14-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-vietnam-03.jpg

Автомобилот е луксуз и моторите се главното превозно средство, па на нив се превезуваат дури и по 5 членови на едно семејство.

spienje-vo-gradski-avtobus-14-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-vietnam-04.jpg

На куќите ќе забележите дупки, кои служат за вентилација, но оттаму понекогаш им влегуваат и инсекти и мали животинки.

spienje-vo-gradski-avtobus-14-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-vietnam-05.jpg

Имаат ужасен хаос во сообраќајот и ретко се почитуваат пешачките премини.

spienje-vo-gradski-avtobus-14-interesni-fakti-za-zhivotot-vo-vietnam-06.jpg

Уште 7 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

Тераси на покривите, животот почнува на 40 години: 9 факти за животот во Шпанија Не е важно што ќе кажат другите, па така се прекршуваат стандардите за убавина, ...
Интересни факти за подземните железници во 10 земји во светот Дали знаете дека во Дубаи има метро линии без возачи, а во Стокхолм метро станиц...
Држави во кои луѓето живеат најопуштено Што претставува за вас опуштено живеење? Дали можеби тоа е живеење во луксуз, ил...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава