Светот пред и по корона вирусот - како изгледаат светските туристички атракции сега?


Светот пред и по корона вирусот - како изгледаат светските туристички атракции сега?

Ако преку фотографии во моментов отпатуваме на туристичките атракции во Кина, Италија, Јапонија, Саудиска Арабија, ќе видиме дека таму владее пустош.

svetot-pred-i-po-korona-virusot-kako-izgledaat-svetskite-turistichki-atrakcii-sega-001.jpg

Цело човештво е во карантин. Училиштата и институциите се затворени, улиците и парковите се празни, а секој ден сѐ повеќе држави ги затвораат границите.

Доказ за сериозноста на ситуацијата со која се соочуваме се фотографиите од светските туристички дестинации.

Тие се празни и изгледаат сосема поинаку.

Туристичките дестинации пред и по корона вирусот:

Џамијата Месџид ел-Харам во Мека

Плоштадот Свети Петар во Ватикан

Храмот Сенсо-ји во Токио

Плоштадот Свети Марко во Венеција

Катедралата во Милано

Кинескиот Ѕид

Пазарот во Бангкок

Централната станица во Милано

Плоштадот Виторио Венето во Торино

Шпанските скали во Рим

Колосеумот во Рим

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Светски познати политичари кои може да се пофалат со прекрасни ќерки (фото) Некои политичари го држат во приватност нивното семејство и децата колку што е м...
За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
Како изгледаат школските униформи во 15 земји низ светот? За носење униформи во училиште мислењата се многу поделени. Едни сметаат дека то...

Најчитани неделава