Хотел во Швајцарија нуди луксузен 14-дневен карантин по цена од 77.000 долари
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Хотел во Швајцарија нуди луксузен 14-дневен карантин по цена од 77.000 долари

Хотелите Le Bijou се познати по слоганот „Хотелска услуга без други луѓе“. Односно, овие хотели, уште пред пандемијата, се направени на тој начин што гостите можат да избегнат секаков контакт со луѓето.

hotel-vo-shvajcarija-nudi-14-dneven-karantin-po-cena-od-77000-dolari-01.jpg

А, бидејќи принципот на работа многу наликува на карантин, од хотелот решиле да понудат и таква опција.

Според коосновачот Александер Хубнер, не требало многу подготвување за оваа нова „КОВИД-19 услуга“.

hotel-vo-shvajcarija-nudi-14-dneven-karantin-po-cena-od-77000-dolari-02.jpg

Хотелите се распространети низ Швајцарија, а Александер ги опишува како „луксузни апартмани од Airbnb“. Сите се опремени со кујна, сауна, џакузи, камин и теретана.

Освен хигиеничарите, хотелите оперираат без никаква послуга. Всушност, немаат ни рецепција.

hotel-vo-shvajcarija-nudi-14-dneven-karantin-po-cena-od-77000-dolari-03.jpg

Александер вели дека гостите имаат приватна апликација преку која можат да порачуваат храна, намирници, масажи, такси, или што било, без да мора да контактираат со други. Нормално, некои од услугите биле повлечени поради новонастанатата ситуација.

„Идејата е престојот да биде целосно автоматизиран, така што гостите не мора да гледаат други луѓе“, вели Александер.

Тој сметал дека понудата за карантин била логична. Забележал дека некои гости останувале подолго, некои викале и лекари, па одлучил да го претвори хотелот во луксузен карантин.

hotel-vo-shvajcarija-nudi-14-dneven-karantin-po-cena-od-77000-dolari-04.jpg

Во услугата се вклучени и посети од лекар, тестирање и грижа од медицинска сестра. Наводно, хотелот склучил договор со приватна клиника која ќе се грижи за здравјето на гостите во карантин.

Хотелот сè уште нуди престој за една ноќ, но наводно, повеќето луѓе закажувале соби за две недели, па дури и за два месеца.

Половина од гостите се туристи, а другите се постари жители на Швајцарија, кои дома не ја добивале потребна помош во овој период.

hotel-vo-shvajcarija-nudi-14-dneven-karantin-po-cena-od-77000-dolari-05.jpg

Додека трае карантинот, собите ќе се чистат пред и по заминувањето на гостите, а не додека престојуваат. За собирање на отпадот гостите ќе се координираат со службите, а оние кои порачуваат храна и слично ја добиваат пред вратата од собата.

hotel-vo-shvajcarija-nudi-14-dneven-karantin-po-cena-od-77000-dolari-06.jpg

Обично, една ноќ во овој хотел чини 1.000 долари, но сега цената е спуштена на 500. Со доплата од 800 долари дневно, на гостите им е достапна и медицинска проверка, а за уште 500 долари можат и да бидат тестирани за корона вирус.

Ако гостите платат дополнителни 5.000 долари дневно, на располагање ќе имаат медицинска сестра, и тоа 24 часа дневно.

hotel-vo-shvajcarija-nudi-14-dneven-karantin-po-cena-od-77000-dolari-07.jpg

Кога ќе се сумира сè, 2-неделниот престој во хотелот може да чини од 6.000, па сè до 77.500 долари.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мајка троши 1.000 долари месечно во салон за убавина каде си ги носи трите мали ќерки 33-годишна мајка ги носи трите малечки ќерки во салон за убавина еднаш неделно, ...
Толпи луѓе со маски и куфери - Како изгледа Вухан по 76 дена целосен карантин? (фото) По 76 дена целосен карантин, Вухан е ослободен од строгите мерки, а луѓето облеч...
Што се служи во рестораните со Мишелин ѕвезди за време на празниците? Ако за едни празничната трпеза е полна со руска салата, сарма, свинско месо и до...

Спонзорирани линкови: