Пандемијата драстично ни го промени животот – новите норми во рестораните ширум светот, низ фотографии
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Пандемијата драстично ни го промени животот – новите норми во рестораните ширум светот, низ фотографии

После неколку месеци, рестораните и кафетериите ширум светот полека почнуваат со работа. Но, бидејќи опасноста од корона вирусот сè уште демне, сите објекти следат строги правила со цел да се намали можноста за зараза.

pandemijata-drastichno-ni-go-promeni-zhivotot-novata-norma-vo-restoranite-shirum-svetot-niz-fotografii-01.jpg

Можеби ние веќе се навикнавме на овој начин на живот, но факт е дека денес одењето во ресторан е многу поразлично отколку пред само 5-6 месеци.

И вработените, и посетителите треба да следат многу правила – сите мораат да носат маски, рестораните работат со намален капацитет, постојано се прави дезинфекција на површините…

Во продолжение погледнете како изгледа новата норма на рестораните кои неодамна повторно почнаа со работа:

Работник во ресторан служи храна со маски и ракавици. Во многу објекти се инсталирани и заштитни прегради помеѓу вработените и муштериите.

pandemijata-drastichno-ni-go-promeni-zhivotot-novata-norma-vo-restoranite-shirum-svetot-niz-fotografii-02.jpg

Глетка што е честа деновиве - луѓето чекаат ред за да везат во ресторан, притоа почитувајќи ги мерките за дистанцирање.

pandemijata-drastichno-ni-go-promeni-zhivotot-novata-norma-vo-restoranite-shirum-svetot-niz-fotografii-03.jpg

Готвачите мораат да носат маски додека ја приготвуваат храната.

pandemijata-drastichno-ni-go-promeni-zhivotot-novata-norma-vo-restoranite-shirum-svetot-niz-fotografii-04.jpg

Угостителските објекти наоѓаат креативни начини да ги искористат терасите и бавчите – во овој ресторан направиле бар во летната бавча.

pandemijata-drastichno-ni-go-promeni-zhivotot-novata-norma-vo-restoranite-shirum-svetot-niz-fotografii-05.jpg

Лицата на келнерите се целосно покриено со маски и визири.

pandemijata-drastichno-ni-go-promeni-zhivotot-novata-norma-vo-restoranite-shirum-svetot-niz-fotografii-06.jpg

Жена купува храна „за носење“. Иако некои ресторани почнаа со работа како и вообичаено, голем број активно ја користат и оваа услуга.

pandemijata-drastichno-ni-go-promeni-zhivotot-novata-norma-vo-restoranite-shirum-svetot-niz-fotografii-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
10 земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо Еден Швајцарец јаде околу 10.8 килограми чоколадо годишно, а еден Кинез само 100...
Непријатни фотки: Сечење на дел од ушите - бизарен потег на маж го крена светот на нозе Сме виделе многу бизарни трендови во последно време, но последниот ги преминува ...

Најчитани неделава