Ема Вилис: „Син ми го викаат девојче поради долгата коса, но јас му давам да истражува, смее да носи и здолништа“


Ема Вилис: „Син ми го викаат девојче поради долгата коса, но јас му давам да истражува, смее да носи и здолништа“

44-годишна водителка од Велика Британија им дозволува на своите три деца да се изразуваат на начинот на кој сакаат, односно нејзиниот син може да има долга коса, а ако сака може да носи и здолништа. Таа е мета на онлајн критики.

ema-vilis-sin-mi-go-vikaat-devojche-poradi-dolgata-kosa-no-jas-mu-davam-da-istrazhuva-smee-da-nosi-i-zdolnishta-ako-saka-01.jpg

Ема Вилис (44), водителка од Велика Британија, која е мајка на 3 деца од кои 2 ќерки и 1 син, отворено проговори за критиките со кои се соочува нејзиниот 9-годишен син Eјс поради неговите долги руси локни, како и поради тоа што понекогаш сака да облече розово женско парче облека или некое здолниште.

Ема се противи на „правилото“ дека девојчињата треба да имаат долга коса, а момчињата куса.

ema-vilis-sin-mi-go-vikaat-devojche-poradi-dolgata-kosa-no-jas-mu-davam-da-istrazhuva-smee-da-nosi-i-zdolnishta-ako-saka-05.jpg

Учителката на нејзиниот син дури испринтала фотографии од разни фудбалери со долга коса и им ги покажувала на соучениците за да не го задевааат повеќе за косата. Ема вели дека ѝ се воодушевува што се ангажирала за да им покаже на децата дека е во ред и момчињата да имаат долга коса ако сакаат.

ema-vilis-sin-mi-go-vikaat-devojche-poradi-dolgata-kosa-no-jas-mu-davam-da-istrazhuva-smee-da-nosi-i-zdolnishta-ako-saka-08.jpg

Дебата покрена и една фотографија на која синот на Ема носи розов топ кој изгледа како за девојчиња. Но, и овојпат Ема нагласи дека не сака да ги следи стереотипите за половите.

ema-vilis-sin-mi-go-vikaat-devojche-poradi-dolgata-kosa-no-jas-mu-davam-da-istrazhuva-smee-da-nosi-i-zdolnishta-ako-saka-06.jpg

Ема вели дека е горда на уникатниот изглед на нејзините деца и дека нивната индивидуалност ѝ се допаѓа.

ema-vilis-sin-mi-go-vikaat-devojche-poradi-dolgata-kosa-no-jas-mu-davam-da-istrazhuva-smee-da-nosi-i-zdolnishta-ako-saka-04.jpg

„Навистина е важно на децата да им дозволите да истражуваат со стилот, тоа е навистина индивидуална и лична работа. Дозволете им на децата да истражуваат, тие сакаат да истражуваат, но не само во земјата црви и пајаци, туку да истражуваат и со боите, облеката и косите. Јас на мојот син му дозволувам да биде тоа што сака да биде“, вели Ема.

Фотки од нејзините деца:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Се роди девојче од ембрион смрзнат пред 27 години - „Ни го промени животот“ Прекрасно девојче од 3 килограми се роди од ембрион смрзнат пред 27 години – ова...
Како изгледа градот на Алјаска каде речиси сите живеат во една зграда? (фото) Во зградата се и полициската станица, маркетот, клиниката, црквата и училиштето,...
9-годишно момче топли срца: Цел живот ја расте косата – сега ја донира за деца болни од рак Рајли Стенкоб е 9-годишно момче од Есекс, Англија, кое целиот живот си ја нема с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg