„Ние преживуваме, цел свет страда, тој си се слика“ - Зеленски и сопругата на удар на твитерџиите по новата фотосесија за Vogue

„Додека јас се давам, тој ќе добие улога во Холивуд“ – стои во еден од твитовите објавени по фотосесијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за Vogue. Твитерџиите од целиот свет упатуваат критики до украинскиот претседател и неговата сопруга.

nie-treba-da-shtedime-za-da-prezhiveeme-a-tie-se-slikaat-zelenski-i-soprugata-na-udar-na-tviterdjiite-po-novata-fotosesija-za-vogue-01.jpg

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и неговата сопруга Олена се фотографираа за насловната страница на магазинот Вог. Статијата е насловена „Портрет на храброста: Првата дама на Украина Олена Зеленска“.

nie-treba-da-shtedime-za-da-prezhiveeme-a-tie-se-slikaat-zelenski-i-soprugata-na-udar-na-tviterdjiite-po-novata-fotosesija-za-vogue-03.jpg

Во статијата, преку фотографиите на Ени Лебовиц се доловува ситуацијата во која е земјата, но и условите во кои живее претседателското семејство во земјата.

nie-treba-da-shtedime-za-da-prezhiveeme-a-tie-se-slikaat-zelenski-i-soprugata-na-udar-na-tviterdjiite-po-novata-fotosesija-za-vogue-02.jpg

 „Ова беа најужасните месеци во мојот живот, но и во животот на сите Украинци. Искрено мислам дека никој не е свесен за тоа како се справуваме емотивно. Но се надеваме на победа, не се сомневаме дека ќе успееме и тоа е она што ни дава сила да продолжиме понатаму“ – вели во статијата Олена.

nie-treba-da-shtedime-za-da-prezhiveeme-a-tie-se-slikaat-zelenski-i-soprugata-na-udar-na-tviterdjiite-po-novata-fotosesija-za-vogue-04.jpg

Сепак, фотографиите и видеата на Vogue наидоа на голем број критики на социјалните мрежи. Според некои, добро е тоа што претседателот и првата дама отворено говорат за војната, а според други, тоа е најлошиот чекор што можеле да го направат.

nie-treba-da-shtedime-za-da-prezhiveeme-a-tie-se-slikaat-zelenski-i-soprugata-na-udar-na-tviterdjiite-po-novata-fotosesija-za-vogue-05.jpg

Твитерџиите од целиот свет реагираат на фотографиите и видеата, гневни заради ценовните шокови предизвикани во голем број европски земји, заради војната во Украина.

„Во дилема сум дали замислата на семејството Зеленски да се појави во Vogue е добра идеја, затоа што за војната не треба да се молчи, или дали е бизарна и ненормална идејата да позирате додека се војува“ – стои во еден твит.

„Ние треба да внимаваме како трошиме, за тој да се слика за Vogue. Додека јас се давам тој добива улога во Холивуд“ – стои во друг.

„Зеленски кога го викаат да се слика за Vogue. Каква војна, каков народ, Vogue ме вика.“

Погледнете го и видеото од фотосесијата на Зеленски за Vogue:

https://twitter.com/spriteer_774400/status/1552033002053681154

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Брачен пар, кој не сака деца пред да го прошета светот, е мета на осуда: „Прво сакаме да уживаме во ... „Сакаме деца еден ден, но прво сакаме да уживаме во слободата. Не попуштаме под ...
Бразилка (63) има посетено над 56 држави: „Внуците не треба да бидат причина да седиме затворени дом... 63-годишната Хосефа Феитоса решила дека нема да биде пензионерка која ќе се затв...
„Ѝ го ризикуваш животот“ - Мајка ја однела 10-месечната ќерка на фестивал за метал музика и стана ме... „На некои луѓе не им е јасно колку метеж има и колку опасен може да биде овој фе...
Девојка се соочува со критики: „Се омажив за бебиситерот што ме чуваше кога имав 4 години“ „Ти беше најдобриот бебиситер во мојот живот. Среќна сум што големата разлика во...
Родила 51 дете, па направила операција за да не забременува - Која е „најплодната жена во светот“? По присилниот брак со многу постар маж, Маријам од Уганда првпат родила кога бил...
Млада мајка мета на критики: „Ќерка ми има 8 месеци и е модел – веќе заработи 4.000 долари“ Мајка од САД вели дека ќерка ѝ го добила првиот ангажман на само пет месеци и де...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg