Ги знае сите тајни на кралицата, но никогаш нема да ги каже – Ќе добие ли отказ човекот што 44 години ѝ беше десна рака?

Велат дека високиот Пол ги знае сите тајни на кралицата Елизабета Втора, но никогаш нема да ги каже. Од друга страна, пак, вработените во Бакингемската палата стравуваат дека наскоро ќе добијат отказ затоа што потпишале договор што истекува 6 месеци по смртта на кралицата. Што ќе се случи со човекот што ѝ беше десна рака на кралицата?

gi-znae-site-tajni-na-kralicata-no-nikogash-nema-da-gi-kazhe-kje-dobie-li-otkaz-chovekot-shto-44-godini-i-beshe-desna-raka-01.jpg

Со години наназад членовите во персоналот на кралицата се менувале, но тој остана симбол за лојалност.

За него велат дека е „чувар на тајните на кралицата“, а долги 44 години работеше за неа и беше нејзина десна рака.

Во моментов Бакингемската палата има околу 102 вработени, а дел од нив стравуваат дека ќе добијат отказ како што тоа се случи со вработените на принцот Чарлс, кој им врачи откази на 100 лица од неговиот персонал, додека траеше црковната служба за кралицата.

gi-znae-site-tajni-na-kralicata-no-nikogash-nema-da-gi-kazhe-kje-dobie-li-otkaz-chovekot-shto-dolgi-44-godini-raboteshe-za-nea-i-i-beshe-desna-raka-02.jpg

Што ќе се случи со човекот што 44 години ѝ беше десна рака на кралицата и што знаеме за него?

Пол Вајбру (63), еден од единствените тројца членови на кралската послуга што беа поканети за време на пренесувањето на ковчегот на кралицата од Бакингемската палата во Вестминстер е нејзиниот долгогодишен асистент и човекот што ѝ беше десна рака.

gi-znae-site-tajni-na-kralicata-no-nikogash-nema-da-gi-kazhe-kje-dobie-li-otkaz-chovekot-shto-dolgi-44-godini-raboteshe-za-nea-i-i-beshe-desna-raka-03.jpg

Со својата височина од 193cm тој го носи прекарот „високиот Пол“, а тоа е човекот што беше до кралицата за време на сите семејни кризи, проблеми и неволји.

Со својата служба долга 44 години важи за човекот што најдолго време бил вработен во кралската палата, а за тоа доби и медал.

Никој не верува дека „високиот Пол“ некогаш ќе излезе во јавност и ќе каже некоја од тајните на Елизабета, како што тоа го направи втората личност во која таа имаше најголема доверба – нејзината лична стилистка Анџела Кели.

Кели, веќе има договор за трета книга каде ќе ги открива тајните од својот живот како лична асистентка на кралицата.

gi-znae-site-tajni-na-kralicata-no-nikogash-nema-da-gi-kazhe-kje-dobie-li-otkaz-chovekot-shto-dolgi-44-godini-raboteshe-za-nea-i-i-beshe-desna-raka-12.jpeg

Велат дека Пол знаел дека може да прифати работа каде ќе посака за поголема плата, но никогаш не го направил тоа, затоа што знаел дека неговото место е до кралицата и дека таа му верувала целосно и знаела дека дискретниот и лојален асистент никогаш нема да ги открие нејзините тајни.

Во кралската палата почнал да работи на возраст од само 19 години во 1977-та година. Тој бил сведок на сите среќни, но и несреќни случувања во семејството.

Знае сè за тоа што се случувало зад затворени врати во Бакингемската палата: од распадот на бракот на Чарлс, до случувањата поврзани со Меган и Хари.

gi-znae-site-tajni-na-kralicata-no-nikogash-nema-da-gi-kazhe-kje-dobie-li-otkaz-chovekot-shto-dolgi-44-godini-raboteshe-za-nea-i-i-beshe-desna-raka-10.jpg

Пол бил човекот што го задржал натрапникот кој во 1982-ра година провалил во Бакингемската палата и влегол до креветот на кралицата која спиела.

Според сведоштвото, Пол го однел Мајкл Фаган во оставата и го чувал таму додека да пристигне полицијата.

За сите години служба Пол жртвувал многу, останал неоженет, не засновал семејство и целосно се посветил на тоа да биде до нејзиното височество.

Најверојатно, во знак на лојалност и почит за довербата што првенствено му била укажана.

gi-znae-site-tajni-na-kralicata-no-nikogash-nema-da-gi-kazhe-kje-dobie-li-otkaz-chovekot-shto-dolgi-44-godini-raboteshe-za-nea-i-i-beshe-desna-raka-07.jpg

Тој во палатата почнал да работи како помошен слуга, но велат дека кралицата го унапредила веднаш штом видела дека тој знае добро да се грижи за нејзините кучиња.

По ова почнал да работи заедно со батлерот Пол Барел, кој потоа станал батлер на Дијана, а за да ги разликуваат двајцата главни батлери во палатата (со исто име) почнале да ги користат прекарите „високиот Пол“ (на Елизабета) и „малиот Пол“ (на Дијана).

gi-znae-site-tajni-na-kralicata-no-nikogash-nema-da-gi-kazhe-kje-dobie-li-otkaz-chovekot-shto-dolgi-44-godini-raboteshe-za-nea-i-i-beshe-desna-raka-11.jpg

Тој добил свои простории во палатата, а дури и се појави во промотивното видео од 2012-та година за Џејмс Бонд, со кралицата, што беше емитувано на Олимписките игри.

Што ќе се случи со Пол по смртта на кралицата никој не знае.

Британските медиуми пишуваат дека персоналот во Бакингемската палата стравува дека најверојатно ќе добијат отказ, како што тоа се случи со персоналот на Чарлс, затоа што потпишале договор кој истекува 6 месеци по нејзината смрт.

gi-znae-site-tajni-na-kralicata-no-nikogash-nema-da-gi-kazhe-kje-dobie-li-otkaz-chovekot-shto-dolgi-44-godini-raboteshe-za-nea-i-i-beshe-desna-raka-04.jpg

Во моментов во Бакингемската палата има вкупно 102 вработени и велат дека неминовно е некои од нив да добијат отказ, но дали Пол ќе биде меѓу нив сè уште не се знае.

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Бев во врска со 10 години помлад дечко – Зошто никогаш повторно не би влегла во таква врска, иако с... „Одлучив да му дадам шанса. Се чувствував како повторно да имам 20 години. Негов...
Бајка од реалноста: Останала слепа на 18 години, го запознала него, ѝ помогнал да го врати видот – д... „Беше ужасно ненадејно да се разбудиш и да не можеш да гледаш и за миг да станеш...
„Имам 33 години, очајна сум за деца, но мојот сопруг не сака – што да правам?“ „Заедно сме 10 години, го сакам, но откако наполнив 30 години, само размислувам ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg