5 жени херои од Иран, за чии достигнувања треба да знае светот

Жените во Иран се борат и се бореле низ годините за своите права и сакаат светот да ги знае како силни жени кои никогаш нема да се откажат од нивните соништа и слободата. 

5-zheni-od-iran-i-nivnite-dostignuvanja-za-koi-treba-da-znae-svetot-01.png

Како и во секоја земја и Иран може да се пофали со многу успешни жени од кои денес издвојуваме пет:

Захра Каном Таџ Ес-Салтанех

Таа е првата жена (принцеза) што го симнала хиџабот во Иран за време на судење. Исто така, организирала подземни состаноци за правата на жените и го предводела маршот за правата на жените против монархијата под нејзиниот татко. Захра умира во 1936 година во Техеран.

5-zheni-od-iran-i-nivnite-dostignuvanja-za-koi-treba-da-znae-svetot-02.png

Фарах Пахлави

Фарах работела за многу добротворни организации и помогнала во основањето на првиот ирански универзитет во американски стил. Фарах сега има 84 години, но тоа не ја спречува да продолжи со добротворната работа.

5-zheni-od-iran-i-nivnite-dostignuvanja-za-koi-treba-da-znae-svetot-03.png

Роза Монтаземи

Учителка по готвење, авторка и издавач на најпознатата книга за готвење во Иран. Нејзината книга се продавала дури и за време на Иранско-ирачката војна, и покрај недостигот на хартија и издавачките проблеми. Роза починала во 2009 година, но нејзината книга останува популарна.

5-zheni-od-iran-i-nivnite-dostignuvanja-za-koi-treba-da-znae-svetot-05.png

Туран Мирхади

Таа била учителка и основач на училиштето Фархад - прогресивна градинка и основно училиште во Техеран, кое било извор на многу педагошки иновации. Таа се грижела за училиштето до нејзината смрт во 2016 година.

5-zheni-od-iran-i-nivnite-dostignuvanja-za-koi-treba-da-znae-svetot-04.png

Мерјам Мирзахани

Мерјам добила Филдс медал - најпрестижната награда во математиката, со што станала првата личност од Иран со оваа награда и првата од само две жени досега во светот. Починала во 2017 година поради рак.

5-zheni-od-iran-i-nivnite-dostignuvanja-za-koi-treba-da-znae-svetot-06.png

M. Г. | Црнобело / фото: Google Images / pinterest.com

Би можело да ве интересира:

„На 16 години бев бездомник, спиев на улица, сакав да си го одземам живот - сè се смени кога ме прим... Клои Помфрет пораснала во згрижувачки дом, а станала бездомник на 16 години. Спи...
„Ја советувам ќерка ми да се омажи богато - подобро да живее на висока нога, отколку да страда за па... „Ќерка ми си го троши времето на кретени со кои разговара онлајн и тие муабети н...
„Ќе има кој да ме чува кога ќе остарам“: 70-годишна жена од Уганда роди близнаци 70-годишна жена од Уганда роди близнаци со што стана една од најстарите родилки ...
Вдовицата на Хефнер: „Од лошата хигиена во палатата добив болести, на Хју му беше здодеано од секс“ По 8 години живот во Плејбој палатата Кристал добила лајмска болест, а било утвр...
„Шест години бев во врска со полицаец на тајна задача, бил испратен да ме шпионира“ „Бевме на зимување на Алпите кога дознав. Го најдов неговиот пасош - не ми го по...
„По 8 спонтани абортуси конечно добив син – сопругот ја продаде колекцијата патики за да платиме ин-... „Не бев сигурна дека некогаш ќе добијам бебе, а сега го држам во раце“ – вели же...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg