Практично или не: Седиште за деца во автомобил
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Практично или не: Седиште за деца во автомобил

Волво го претставува својот најнов дизајн на детско седиште кое по својата природа е модуларно и е наменето за нивниот модел XC90. Дизајнирано е и креирано со цел подобрување на ергономијата на автомобилот и подобрување на заштитата на бебињата.

najmalite-kje-uzivaat-vo-noviot-koncept-na-bebeshko-sedishte-01.jpg

Дизајнерите го создале овој потполно нов концепт на седиште за бебиња кој подразбира навалување на совозачкото седиште и на негово место се поставува модулот кој служи како основа за бебешкото седиште.

Првата и основна предност на оваа конфигурација е тоа што бебето ќе има постојан контакт со мајката која на еден начин се наоѓа на задното седиште од возилото. Постои можноста и за поедноставна и побрза ротација на седиштето доколку има потреба од побрз пристап до новороденчето.

„На прво место ни беше безбедноста на бебето, но и визуелната поврзаност со родителите во текот на возењето. Што е навистина важен аспект од созревањето на најмалите“ – објаснуваат одговорните на Волво.

najmalite-kje-uzivaat-vo-noviot-koncept-na-bebeshko-sedishte-1.jpg

„Покрај тоа, до него се наоѓа и потпирач кој постојано го држи топло млекото на бебето“.

Сега за сега, одговорните лица на Компанијата велат дека седиштето ќе биде возможно само за моделот XC90.

najmalite-kje-uzivaat-vo-noviot-koncept-na-bebeshko-sedishte-2.jpeg

Ви изгледа попрактично од стандардните седишта?

Би можело да ве интересира:

Паметни реклами кои нè молат да не си го трошиме животот залудно Рекламите во продолжение, преку само една слика и слоган, имаат за цел да нè осв...
Први подготовки за Велигден низ 20 идеи за декорации Секој Велигден сакаме да ја украсиме трпезата, па и целиот дом со уникатно израб...
14 работи од Али Експрес кои ќе ни помогнат да ја спасиме планетата Дали имате чувство дека создаваме премногу отпад? Што правиме во врска со тоа?&n...