10 докази дека во маркетинг одделот на ИКЕА работат генијалци
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Готвач 18-04-2019


10 докази дека во маркетинг одделот на ИКЕА работат генијалци

Од Јапонија до Австралија, зошто рекламните кампањи на ИКЕА предизвикуваат огромно внимание низ целиот свет?

10-dokazi-deka-vo-marketing-oddelot-na-ikea-rabotat-genijalci-01.jpg

Ретко кој не го обожава шведскиот бренд за мебел ИКЕА. Интересни парчиња мебел по пристојни цени и тон неодоливи додатоци за во вашиот дом.

Но, покрај добрата палета на производи што ги нуди, ИКЕА се истакнува и по одличните рекламни кампањи.

Во нивниот маркетинг оддел дефинитивно работат генијалци.

Дел од нивните најкреативни кампањи:

Љубовта е комплицирана - но ИКЕА ги поедноставува работите.

10-dokazi-deka-vo-marketing-oddelot-na-ikea-rabotat-genijalci-02.jpg

Славење на денот на Вљубените - Гратис детско креветче за сите што ќе направат бебе на Валентајн во Австралија.

10-dokazi-deka-vo-marketing-oddelot-na-ikea-rabotat-genijalci-03.jpg

Тест за бременост во магазин - Поттик за зголемување на популацијата во Шведска преку кампања каде жените буквално требало да уринираат на страница од магазин за да утврдат дали се бремени.

10-dokazi-deka-vo-marketing-oddelot-na-ikea-rabotat-genijalci-04.jpg

Најкорисната книга на светот - Не се сите каталози за читање, со оние на ИКЕА можете и да мерите. Одлична идеја, зарем не?

10-dokazi-deka-vo-marketing-oddelot-na-ikea-rabotat-genijalci-06.jpg

Бесплатно градење на Снешко - Некои нивни начини на рекламирање навистина покажуваат дека тимот на ИКЕА има смисла за хумор.

10-dokazi-deka-vo-marketing-oddelot-na-ikea-rabotat-genijalci-05.jpg

Уште 5 кампањи на следната страна...Би можело да ве интересира:

Пред своето време: 5 воскреснати ретро дизајни од Данска кои се повтор... Неодамна во Копенхаген се одржа манифестацијата „3 дена дизајн“ каде што многу б...
10 брилијантни изуми кои го прават секојдневниот живот подобар Како што сите знаеме, среќата е во малите нешта. На сите во секојдневието н...
„Ова не е твојата бунда, ова е нечија мајка“ - Моќни кампањи каде што ... Дизајнот практично стана еден вид на уметност. Денешните модерни маркетинг кампа...