Жарко Димоски за CRNOBELO лексикон: „Удрив кола во бандера на 5 години“

„Обично не стигнувам да откачам во кафеана, зашто секогаш ме тераат да пеам, па другите околу мене откачуваат“ - актерот Жарко Димоски се потпиша во нашиот лексикон.

zharko-dimoski-za-crnobelo-leksikon-udriv-kola-vo-bandera-na-5-godini-01.jpg

Актерот Жарко Димоски, кој веќе некое време живее и работи на релација Скопје - Белград, одговара и на името Жатрикс, прекар што го добил во Театар Комедија.

Вели, кога би имал временска машина, би сакал да се врати во три различни периоди - во Средниот век, во времето на прохибицијата, но и во времето на дивиот запад.

Жарко ни откри многу интересни работи за себе - тој се потпиша во лексиконот на CRNOBELO.com:

1. Како се викаш и дали имаш прекар?

Жарко Димоски, официјално немам прекар, иако низ годините сум имал неколку, но најзапаметен е театарскиот, а тој е Жатрикс.

2. Колку години имаш и што си во хороскоп?

Роден сум на 29.07.1989, наскоро ќе полнам 35 години. Во хороскоп сум Лав, подзнак - Скорпија.

zharko-dimoski-za-crnobelo-leksikon-udriv-kola-vo-bandera-na-5-godini-04.jpg

3. Која ти е омилена песна? А пејач и пејачка?

Омилена песна е Brucia La Terra, а омилени пејачи ми се Дин Мартин и Том Џонс.

4. А омилена книга?

„Кум“ и „Плацебо сте вие“.

5. Омилен глумец, глумица, филм, серија?

Омилени актери ми се Ал Пачино, Том Харди, Саша Ѓурашевиќ. Филм - Godfather, a серија The Last Man on Earth.

zharko-dimoski-za-crnobelo-leksikon-udriv-kola-vo-bandera-na-5-godini-09.jpg

6. Имаш ли омилен спорт, клуб, спортист? За кого навиваш?

Не следам спорт, иако го практикувам.

7. Имаш ли милениче? Како се вика?

Имам, секако, се вика Марли. Toa e кученце од расата малтезер и апелирам секој да има домашен миленик.

8. Кој ти е среќен број?

Бројот 3.

zharko-dimoski-za-crnobelo-leksikon-udriv-kola-vo-bandera-na-5-godini-10.jpg

9. Кој ти е омилен виц?

Имам многу зашто ги обожавам и најчесто ги интерпретирам, па затоа не би можел да го напишам, нема да бидам сфатен, ха, ха. Инаку, омилен ми е оној за двата бува на дрвото крај гробот.

10. Кој ти е омилениот пијалак? А храна?

Пијалак - ладна вода од која било планинска река. Омилено јадење - ossobuco (специјалитет од јагнешко месо со црвено вино и зеленчук).

11. Кој ти е најдобар другар/ка? Колку долго се дружите?

Нашето друштво брои 4 членови и најдобри другари сме веќе 26 години.

zharko-dimoski-za-crnobelo-leksikon-udriv-kola-vo-bandera-na-5-godini-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Ивана Кнез за CRNOBELO лексикон: „Како дете сум се загубила на Охридско Езеро 12 часа“ „Прв симпатија ми беше Боби од градинка, скршив нос на едно девојче за него. Да ...
Лила за CRNOBELO лексикон: „Сакав да студирам медицина, се гледав себеси како хирург“ „Немам комплекс, а баш би сакала да имам некој комплекс на море“ - Лила Филиповс...
Пејачот Даниел Данн за CRNOBELO лексикон: „Еден ден би сакал да имам ранч со животни“ „Првата симпатија ми беше уште од училишните клупи и се немаме видено многу одам...
Стефан Лазаров за CRNOBELO лексикон: „Ми ja дупнаа главата со стап како дете“ Се сеќавате ли на лексиконите што ги пополнувавме во училиште, но криевме кој ни...
Александар Динев за CRNOBELO лексикон: „Ми се допаѓаше девојче од клас, дечко ѝ ми беше најдобар дру... „Како мал имам паднато на остар камен, директно во чело. Кога станав, истиот ми ...
Д-р Владимир Чадиковски за CRNOBELO лексикон: „Татко ми ми е најголемиот херој“ „Кога би имал времеплов би сакал да се вратам во времето кога одевме на море со ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg