„Чевлички“ - цртаниот филм што носи мирис на детство, среќа и безгрижни денови
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Чевлички“ - цртаниот филм што носи мирис на детство, среќа и безгрижни денови

Мирис на детство и носталгија по едно поубаво време кога сè беше поедноставно, дали анимираниот филм „Чевлички“ ве потсетува на тоа?

chevlichki-crtaniot-film-shto-nosi-miris-na-detstvo-srekja-i-bezgrizhni-denovi-01.jpg

Поминаа повеќе од 3 децении откако се емитуваше првата епизода од цртаниот филм „Чевлички“, а магијата што тој ја носи со себе не умира.

Снимањето на авантурите на чевличките луѓе започна во 1987 година и остави огромна трага врз нашето детство.

Преку ТВ екраните патувавме во нивната магична земја и се соживувавме со нивните забавни авантури.

Британскиот сериски анимиран филм се прикажуваше во 62 земји во светот, меѓу кои и Македонија.

Креација е на Џејмс Дрискол кој открил дека инспирацијата ја добил откако сфатил колку стилот и изгледот на чевлите на луѓето говори за карактерот на сопствениците.

Потоа се запрашал какви приказни самите чевли би можеле да раскажат.

Потсетување на анимираниот филм „Чевлички“:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Освежување на спомените од детството вo ’90-ите: Различни приоритети, ... Во последно време често се наоѓам во ситуации кога размислувам за моето детство....
Поучна приказна за врската на децата и родителите Јато штркови, како и секоја година, летало на југ. Во едно од семејствата штрков...
Знаеш, всушност љубов е да сакаш да ја направиш среќна! Љубов е... да ја прегрнуваш силно кога очите на тага ѝ мирисаат, а таа молчи.&nb...