Мудра приказна за вистината и лагата: Дали сте доволно храбри да ја запознаете голата вистина?


Мудра приказна за вистината и лагата: Дали сте доволно храбри да ја запознаете голата вистина?

Оваа чудесна легенда крие во себе мудра приказна за вистината и лагата - дали сте доволно храбри да ја запознаете голата вистина?

stara-pouchna-legenda-mudra-prikazna-za-vistinata-i-lagata-01.jpg

Вистината и Лагата се сретнале еден ден. Лагата ѝ рекла на вистината: „Денеска е навистина прекрасен ден.“

Вистината погледнала во небото и со олеснување видела дека денот е навистина убав. Тие двете поминале многу време заедно, шетале по прекрасните ливади и стигнале до една река.

Тогаш Лагата ѝ се обратила на вистината: „Водата е преубава, ајде да се искапеме.“

Вистината проверила и сфатила дека водата е навистина пријатна. Ги соблекле своите алишта и почнале да пливаат.

Одеднаш Лагата излегла од водата, се облекла но и ја украла облеката на Вистината и побегнала.

Вистината излегла од реката, обидувајќи се да ја пронајде Лагата и да ја земе својата облека.

Светот гледал во голата Вистина, со осуда, бес и со вртење на погледот. Тогаш таа се вратила во реката и дозволила течението да ја однесе засекогаш, криејќи го така својот срам.

Оттогаш, Лагата патува низ светот носејќи ја облеката на Вистината, задоволувајќи ги потребите на сите, затоа што светот сè уште не е подготвен да ја запознае голата вистина, ниту пак има желба за тоа.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Поучна приказна од жената што ја изгубила косата Една жена се разбудила едно утро, се погледнала во огледалото и забележала дека ...
Поучна приказна: За вашето дете вие сте целиот свет Еден ден еден многу богат човек се качил на поткровјето во својата куќа во потра...
Поучна приказна за девојката која го сменила начинот на кој ги гледала... Една млада и амбициозна девојка почнала да чувствува умор и напнатост. Станала р...