Сакав да избегам од црната хроника во Скопје - отидов со другарки во Берово и го најдов спасот

Каква промена, какво уживање. Се договоривме три другарки да излеземе од Скопје...

sakav-da-izbegam-od-crnata-hronika-vo-skopje-otidov-so-drugarki-vo-berovo-i-go-najdov-spasot-01.jpg

Искрено, се загушивме во секојдневиево, како во центрифуга да бевме. Работа - дома - ручек - пери – пеглај – чисти - легни си преморена. Сфативме дека ни треба пауза од рутината.

И искрено, си поминавме феноменално. Се спремивме само со неопходните работи и заминавме за Берово. Како си поминавме? Лудница!

Ги исклучивме мозоците од сè што оставивме во Скопје. Тоа не значи дека не си ги сакаме децата, сопрузите или работните места, едноставно на секој човек му треба да олади од сè.

Додека патувавме слушавме „тапа“ музика и се згазивме од смеење, дури и тоа ни беше интересно. Правевме колку сакаме паузи за кафенца по бензински и уживавме во привремената слобода да зависиме само од себе и сопствените желби.

Седевме будни до доцна и евоциравме спомени, се исповедавме една на друга, како во старите добри времиња.

После долго време загушеност во рутина, го направивме овој дводневен излет и сфативме колку ни бил потребен. Друштвото погодено, природата феноменална, луѓето гостопримливи и прекрасни. Полн погодок!

За жал, каде и да се свртиме слушаме и гледаме само црна хроника, инфлација, скапа струја, сообраќајки, несреќи, дилеми дали ќе има парно зимава.... реални проблеми, не го оспорувам тоа. Но, менталното здравје несвесно ни страда од тие стресови.

Затоа оваа „рехабилитација“ супер ни дојде. Женски муабети и смеење до болка во стомак. Уф, веќе ми фали и едвај чекам следна тура.

Откако се вративме, ме обзема она чувство дека премногу сум загушена, дека дефинитивно ми треба издувен вентил, за да не ме „сомеле“ системот.

Јас го најдов лекот, пробајте и вие, тоа е викенд за девојки!

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Кара | Црнобело / фото: freepik.com

Би можело да ве интересира:

За мене Скопје е... мирисот на липи во јуни Скопје е токму ова – мирисот на липа во јуни. Благата арома ги надразнува сетила...
Mи недостига снегот во декември, мавањето со снежни топки на големите одмори и празничната еуфорија ... Се сеќавам дека од тезгите на градскиот плоштад купувавме честитки. Оние од по 3...
Заради местата и луѓето кои ми се драги: Зошто го сакам Скопје? Скопје го сакам најмногу заради спомените и среќните мигови поминати во него и о...
Стефан Лазаров за CRNOBELO лексикон: „Ми ja дупнаа главата со стап како дете“ Се сеќавате ли на лексиконите што ги пополнувавме во училиште, но криевме кој ни...
„На моите деца не им треба идеална и совршена мајка, туку родител што ги сака“ „Не сум таква мајка каква што сакав да бидам. Не си легнувам рано за да можам да...
Јавете им се на родителите, одете кај баба ви и дедо ви – не знаете колку време ви останува со нив Не можам да ви кажам што ќе ви донесе утрешниот ден, но можам да ви го кажам сле...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg