Интересни факти за вотката


Интересни факти за вотката

Можеби не пиете чиста вотка, но сигурно сте ја пробале во некој коктел. Добро, можеби и не пиете вотка, но не е лошо теоретски да се запознаете со пијалакот кој се смета за руски традиционален пијалак.

interesni-fakti-za-votkata

Некои податоци сигурно ќе ве изненадат.

1. Во споредба со другите алкохолни пијалаци, вотката е најчист напиток на светот.

2. Ако мислите дека вотката има неограничен рок на траење, грешите. После една година, вотката се расипува.

3. До 1885 година вотката се продавала само во кофи од 12,3 литри.

4. За време на владеењето на Катарина Велика вотката се сметала за најелитен пијалак.

5. Прототипот на вотката „Aqua-vita“ увезен е од Италија во Русија во 1429 година.

6. Вотката се служи изладена на температура од 8 до 10 степени целзиусови. Само неквалитетните вотки се служат постудени бидејќи на пониска температура се прикрива лошиот вкус.

7. Резолуцијата на Државниот комитет за одбрана ја усвоила резолуцијата на 22 август 1941 година која дозволува 100 грама вотка на линијата на фронтот.

8. Еден литар вотка тежи 953 грама.

9. Брендираното шише на вотката „Moscow Special“ е патентирано во 1894 година.

10. Во јануари 1865 година прочуениот хемичар Димитри Менделеев ја бранел докторската дисертација на тема „врската помеѓу алкохолот и водата“.

И на крај, немојте да претерувате, големата количина на вотка може да биде смртоносна.

Би можело да ве интересира:

Изумителот на Рубиковата коцка не можел да ја реши повеќе од еден месец и уште 15 непознати факти Кога ќе го слушнете зборот Samsung, сигурно прво помислувате на смартфон, а...
На 9 години – прва слика, на 13 – примен на факултет: Интересни факти за Пабло Пикасо Неспорно е дека Пабло Пикасо е еден од најважните уметници на 20 век, најдобро п...
11 интересни факти за мажите, кои можеби и тие не ги знаат И мажите може да добијат рак на дојка. Мажите со избричени глави изгледаат повис...

Најчитани неделава