За големината на човечноста, животот и пријателите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 21-09-2020


За големината на човечноста, животот и пријателите

Во моменти кога најмногу е потребна пријателска рака, трошка човечност и верба за подобро утре, секогаш е добредојден убав, збор и мисла повеќе за мотивација.

za-goleminata-na-covecnosta-zivotot-i-prijatelite-01

1. Големината на луѓето се другите луѓе. Нивните мисли се туѓи мислења. Нивните животи се мимикрија. - Оскар Вајлд

2. Најдобрите луѓе имаат чувство за убавото, храброст да ризикуваат, дисциплина за да ја кажат вистината и капацитет за да се жртвуваат. Иронично е тоа што нивните доблести ги прават ранливи, па често се и уништени. - Ернест Хемингвеј

3. Кога ќе успееш твоите пријатели ќе знаат кој си, а кога ќе паднеш, ќе дознаеш кои ти се пријатели.

4. Да се сожалиш на несреќата на пријателот е добро, но да притрчаш во помош е многу подобро. - Волтер Франсоа

5. Ништо не ја прави земјата толку голема како пријателставата на далечина. Тие создаваат и географска ширина и географска должина. - Хенри Дејвид Торо

6. Во среќата пријателите се многубројни, а во несреќата остануваат само вистинските. - Сенека

7. Кога се случува природна катастрофа од некои луѓе излегува најдоброто, а од некои најлошото.

8. Ако при секоја пријателска услуга помислуваш на благодарност, тогаш не си подарил добрина, туку си продал. - Достоевски

9. Секојпат кога човекот се бори за некој идеал, се труди да подобри нечија судбина или се бори против неправда, испраќа мал зрак надеж.

10. Што му вреди на човекот сето добро, ако ја изгуби душата? - Харолд Робинс

Би можело да ве интересира:

Најчестите грешки кои ги прават несреќните луѓе Луѓето не мора да се во затвор за да бидат заробени. Тие може многу повеќе да ст...
Најдобрите совети кои Марк Закерберг им ги даде на димпломираните студенти на Харвард Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг оддржа говор во чест на новата генерација н...
Животните неуспеси се неизбежни - 10 факти што луѓето упорно одбиваат да ги прифатат Дали некогаш сте се запрашале зошто луѓето цело време прават исти грешки? Ова го...

Најчитани неделава