Мудростите на Шерлок Холмс: Светот е полн со очигледни работи кои никој не ги забележува
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Elektricari 22-03-2018
Оператор 22-03-2018


Мудростите на Шерлок Холмс: Светот е полн со очигледни работи кои никој не ги забележува

Фиктивниот детектив кој прави фантастични забелешки. Неговите логични објаснувања за нештата што се случуваат околу нас граничат со фантазија. Изгледаат невозможно, а сепак се многу точни. Детективот има огромна самодоверба и приметува работи кои обичните луѓе никогаш не би ги забележале.

mudrostite-na-serlok-holms-1

Еве неколку од неговите мудрости:

1. Јас не сум психопат, туку високо функционален социопат.

2. Моето име е Шерлок Холмс. Моја работа е да знам работи кои другите луѓе не ги знаат.

3. Светот е полн со очигледни работи кои никој не ги забележува.

4. Ти гледаш, ама не обзервираш. Разликата е јасна.

5. Основна грешка е да теоризираш пред да собереш информации. На тој начин неосетно ги извртуваш фактите да одговараат на твоите теории, наместо теориите да одговараат на фактите.

6. Јас никогаш не се служам со претпоставки. Тоа е шокантна навика, деструктивна за логичното размислување.

7. Го знаеш мојот метод. Основан е од забелешки на ситници.

8. Не постои нешто полажно од очигледниот факт.

9. Кога го елиминираш невозможното, тоа што останува, колку и да е неверојатно, е вистината.

10. Никогаш не правам исклучоци. Правилата не одобруваат исклучоци.

11. Емотивните квалитети се антагонистички према јасното размислување.

12. Признавам дека бев слеп како крт. Но, подобро е да научиш да бидеш мудар подоцна отколку никогаш да не научиш.

13. Интуицијата не треба да се игнорира. Таа претставува информации кои во мозокот се процесирани многу брзо, за свесниот ум да ги разбере.

14. Лошото расположение е хемиски дефект кој можете да го најдете кај губитничката страна.

15. Човекот секогаш тешко сфаќа дека ја изгубил љубовта кај жената, независно колко лошо ја третирал.

А. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да се однесувате во 20-ите за да не се каете во 30-ите? Да живеете во моментот и да гледате назад кон минатото без трошка каење можеби в...
Најдобрите совети кои Марк Закерберг им ги даде на димпломираните студ... Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг оддржа говор во чест на новата генерација н...
„Заминувам пред да бидам оставена“: Цитати од иконата на сексапилот, Б... Брижит Бардо, била вистински секс симбол во 50-ите и 60-ите години. Откако се по...

Најчитани неделава