Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


20 факти за човековото тело

Човековото тело е многу сложена структура. Иако на многумина им изгледа кревко, поприлично е силно. Човековиот мозок не е истражен до крај и не се знае како функционира.

20-neverojatni-fakti-za-covekovoto-telo-01.jpg

Голем број интересни факти за човекот, се уште не се познати.

Ова се најинтересните факти за телото и функционирањето на човекот:

1. Научниците тврдат дека луѓето кои сонуваат почесто имаат поголем коефициент на интелигенција. 

2. Сонот трае од две до три секунди. 

3. Од целиот кислород кој го вдишуваме 20% оди само за мозокот. 

4. Човековото лице се состои од 14 коски. 

5. Просечен скалп содржи околу 100.000 влакна. 

6. Најмалата коска се наоѓа во увото.

7. Забите полека почнуваат да растат 6 месеци пред раѓањето и се најтврд дел од телото.

8. Просечен човек има околу 6 килограми кожа на себе.

9. Мажите без влакна на градите имаат поголема можност да заболат од цироза

10. Кога сакаме да направиме само еден чекор, користиме 200 мускули.

11. Најголемата клетка во човековото тело е женската јајце клетка, а најмала – сперматозоидот.

12. Кај возрасен човек, тежината на коските изнесува само 14% од целокупната тежина.

13. Полн мочен меур е со големина на топче за бејзбол.

14. Киселината од желудникот е доволно силна за да разгради жилет (сепак немојте да пробувате да голтнете)

15. На храната и се потребни 7 секунди за да дојде од устата до желудникот.

16. Црниот дроб извршува околу 500 функции.

17. Ножниот палец има две коскички, сите останати прсти имаат по три.

18. Палецот на раката е иста должина со носот.

19. Пар стапала содржат повеќе од 25.000 потни жлезди.

20. Постојат околу 3 милијарди бактерии на секое стапало.

Би можело да ве интересира:

6 цитати од познати дами кои ќе ви помогнат да го засакате вашето тело „Постои само една личност како тебе, па зошто сакаш да изгледаш како сите други?...
Ја зголемува ефикасноста на некои лекови против болка и уште 7 забавни факти за кафето Знаете ли дека кафето не само што ја зголемува ефикасноста на лековите против бо...
Мажите користат шминка и уште 7 факти за животот во Кина што ќе ве изненадат Кинезите ја перат долната облека само на рака, а бидејќи чорапите ги сметаат за ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg