„Како е да се биде најпаметниот човек на светот?“, Ајнштајн: „Не знам, прашајте го Никола Тесла“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Како е да се биде најпаметниот човек на светот?“, Ајнштајн: „Не знам, прашајте го Никола Тесла“

Никола Тесла, „таткото на наизменичната струја“, научник, иноватор и генијален ум без кој светот не би бил она што е денес, е роден на 10 јули, 1856 година во Смилјан. Родното место во тој временски период припаѓа во Австро-Унгарија (денешна Хрватска). Тој имал српско потекло, а подоцна добил и американско државјанство.

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot-01.jpg

Тесла е практично предводник на Втората индустриска револуција, а сите негови откритија имаат непроценлива важност за развојот на модерниот свет.

Сепак, неговото име ретко ќе го забележите во списокот на највлијателните научници на сите времиња. Тој е запоставен и потценет, иако бил генијалец од калибарот на Леонардо да Винчи.

Тесла бил исклучително ексцентричен човек. Ги избегнувал дебелите луѓе во своето присуство, сметајќи ги за недисциплинирани, како и дамите кои носеле бисери, бидејќи не ги поднесувал.

Спиел само по 2 часа дневно, и бил лишен од секаква материјална зависност. Тој едноставно не се грижел за парите и сакал да му ги подари своите изуми на светот и неговото добро. Бил опседнат со гулаби... и со што уште?

Откријте ги останатите интересни факти од животот на Никола Тесла:

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (3).jpg

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (9).jpg

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (8).jpg

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (7).jpg

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (6).jpg

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (5).jpg

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (4).jpg

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (2).jpg

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (1).jpg

Kako-e-da-se-bide-najpametniot-covek-na-svetot (10).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Имал брак од 4 месеци, секаде ја носи мајка си: 18 факти за Бредли Куп... Кога беше прогласен за најсекси маж на светот изјави дека навистина му се допаѓа...
Неколку цитати од Битлси кои покажуваат зошто нивната музика речиси пр... Британскиот рок бенд The Beatles бил оформен во Ливерпул, во 1960-тите. Членовит...
На 9 години – прва слика, на 13 – примен на факултет: Интересни факти ... Неспорно е дека Пабло Пикасо е еден од најважните уметници на 20 век, најдобро п...