Час кој го пропуштивте во средно – најдобрите латински изреки со кои ќе звучите помудро
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 23-05-2019


Час кој го пропуштивте во средно – најдобрите латински изреки со кои ќе звучите помудро

Можеби часовите по латински јазик ви беа вистинско измачување во средно. Но, кој би рекол дека „мртвиот јазик“ кој се зборувал во Стариот Рим ќе ја задржи својата популарност векови подоцна.

cas-koj-go-propustivte-vo-sredno-najdobrite-latinski-izreki-so-koi-ke-zvucite-pomudro-1.jpg

Особено денес, многу од мотивациските цитати коишто ги употребувате „влечат“ корени токму од латинскиот.

Fiat lux! или – „Нека биде светлина“… и уште што друго? Прочитајте ги најдобрите изреки на латински јазик и одново вљубете се во јазикот што го сметавте за непотребен:

Najdobrite-latinski-izreki (14).jpg

Najdobrite-latinski-izreki (13).jpg

Najdobrite-latinski-izreki (12).jpg

Najdobrite-latinski-izreki (11).jpg

Najdobrite-latinski-izreki (10).jpg

Najdobrite-latinski-izreki (9).jpg

cas-koj-go-propustivte-vo-sredno-najdobrite-latinski-izreki-so-koi-ke-zvucite-pomudro-005.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

12 цитати за негативните луѓе „На негативните луѓе драмата им е како кислород. Останете позитивни, ќе им го од...
Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањ... Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...
Интересни цитати за мажите од Мерилин Монро „Сопруг е личноста која секогаш ви го заборава роденденот и не пропушта можност ...