„Што нема да постигнеш со викање - ќе постигнеш со молчење“ – Мудрости од Африканските племиња
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


„Што нема да постигнеш со викање - ќе постигнеш со молчење“ – Мудрости од Африканските племиња

Има некои мудрости кои траат и важат со години, децении, векови... и се пренесуваат од колено на колено, несвесно.

sto-nema-da-postignes-so-vikanje-ke-postignes-so-molcenje-mudrosti-od-afrikanskite-pleminja-01.png

Овие мудрости од Африканските племиња ќе ве научат важни животни лекции низ само неколку едноставни зборови.

Кратки, но важни за паметење:

„Ако имаш цел – ќе најдеш и пат.“

„Ако птицата го колва житото на твојот пријател – избркај ја. Ќе дојде време кога ќе го колва и твоето.“

„Ако некој ти каже дека гладот е подобар од ситоста, немој да му веруваш.“

„Подобро е непријателот да го задржиш надвор од домот, отколку да го бркаш од дома.“

„Грубите шеги на пријателот се исто што и предавството.“

„За гасење на пожарот не се бара чиста вода.“

„Знаењето е како стебло баобаб – еден човек не може сам да го префати.“

„Лагата има 7 краеви, а вистината само еден.“

„Лагата може да нанесе стопати поголема болка, отколку копјето.“

„Преголемата мудрост се граничи со глупавост.“

„Со претерана добрина нема да стигнеш далеку.“

„Само глупавиот човек може да го скршат ситници.“

„Што ќе ни е богатство, ако заради него во секој момент можеме да ја загубиме главата.“

„Што нема да постигнеш со викање – ќе постигнеш со молчење.“

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На 9 години – прва слика, на 13 – примен на факултет: Интересни факти за Пабло Пикасо Неспорно е дека Пабло Пикасо е еден од најважните уметници на 20 век, најдобро п...
Бил 5 години во брак: Факти за Ден Хортон, новото момче на Лејди Гага 37-годишниот сексапилен Ден Хортон го освои срцето на Гага, но кој е всушност то...
Има 97 години, преферира животни наместо луѓе: 10 работи кои не ги знаете за омилената баба во Холив... Бети Вајт на сите им е омилена баба во Холивуд, има 97 години, кралица е на коме...