Факти за цигарите кои (можеби) ќе ве натераат да ги откажете
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Факти за цигарите кои (можеби) ќе ве натераат да ги откажете

Цигарите се големо уживање за многумина и факт е дека повеќето пушачи нема никогаш да се откажат, барем не засекогаш. 

fakti-za-cigarite-koi-mozebi-ke-ve-nateraat-da-gi-otkazete-1.jpg

Ако сте страстен пушач за кој цигарата со кафе е незаменливо уживање, тешко дека овие факти ќе ве натераат да ги оставите но вреди да се обидеме:

- Пушачите во просек живеат 10 години помалку од непушачите.

- Тутунот е главна причина за смрт што реално може да се превенира.

- Цигарите се една од главните причини за пожари.

- При пушењето цигара, повеќето луѓе вдишуваат само 1 милиграм никотин. За некои луѓе, тоа е сè што е потребно за да станат зависни.

- Пушењето може да предизвика рак, срцеви заболувања, мозочен удар, дијабетес и белодробни заболувања, како што е емфизем, бронхитис и хронична опструкција на дишните патишта.

- Светската здравствена организација вели дека денес има 1,1 милијарда пушачи во светот. Тие велат дека тој број ќе порасне до 1,6 милијарди до 2025 година.

- Пушењето предизвикува 1 до 5 смртни случаи секоја година, според истражување во САД.

- Пушачите имаат три пати поголеми шанси да умрат од срцев удар отколку непушачите.

- Светската здравствена организација тврди дека половина од сите пушачи ќе умрат како резултат на употребата на тутун.

- Само Кина е дом на повеќе од 300 милиони пушачи. Секоја година консумираат 1.7 трилиони цигари, или три милиони цигари во минута.

- Кога пушите цигара, никотинот стигнува до вашиот мозок за 10 секунди. Никотин е пронајден во секој дел од телото како и во мајчиното млеко.

- Веројатноста да пробаат наркотични дроги е 15 пати поголема кај децата кои пушат.

- 1 во секои 3 цигари испушени на глобално ниво е во Кина.

- Пушењето убива повеќе од СИДА, алкохол, моторни возила, убиства, нелегални дроги и самоубиство ЗАЕДНО.

- Секоја цигара е направена со повеќе од 20% шеќер. Оттука и предупредувањето за луѓето со дијабетес да не пушат.

Уште факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

Најчестите грешки кои ги прават несреќните луѓе Луѓето не мора да се во затвор за да бидат заробени. Тие може многу повеќе да ст...
Најдобрите совети кои Марк Закерберг им ги даде на димпломираните студенти на Харвард Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг оддржа говор во чест на новата генерација н...
„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавите љубовни цитати на Пауло Коел... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...

Спонзорирани линкови: