Земја на автомати и „распеани“ тоалети: Чудни и необични факти за Јапонија
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Земја на автомати и „распеани“ тоалети: Чудни и необични факти за Јапонија

Кога ќе отидете во Јапонија, ќе бидете воодушевени од дружељубивоста на тамошните жители, светлата во Токио и обединетоста на народот.

mnogu-avtomati-i-raspeani-toaleti-chudni-i-neobichni-fakti-za-japonija-01.jpg

Бидејќи Јапонија е како држава од друга планета, сигурно ќе ве интересираат овие интересни факти за неа.

Автомати

Во просек, за секоја личност во Јапонија има по 23 автомати. Овде можете да купите речиси сè од автомат – салата, долна облека, пица, па дури и јајца.

Автоматите се важен дел од културата на Јапонците, па се наоѓаат на секој чекор.

Коцкањето е нелегално

Во Јапонија нема да најдете место за обложување, но сепак постои игра која некако ја избегнала оваа забрана. Pachinko е популарна јапонска игра за којашто треба да купите мали метални топчиња кои се ставаат во слот машина.

Топчињата што ќе победат можат да бидат заменети со награди или чипови кои можат да бидат заменети за пари.

mnogu-avtomati-i-raspeani-toaleti-chudni-i-neobichni-fakti-za-japonija-02.jpg

Лажна храна

Пред речиси секој ресторан во Јапонија ќе најдете лажни реплики од храната што ја нуди. Лажната храна се купува од улицата Kappabashi и овде можете да најдете од прибор за јадење, па сè до лажна порција суши.

Долговечност

Јапонците имаат најдолг просечен животен век, најмногу поради нивната исхрана и животниот стил. Во просек, мажите живеат по 81, а жените 87 години.

Иако звучи добро, ова претставува проблем за државата – постои недостаток од новороденчиња. Денес во Јапонија има повеќе стари жители отколку деца, а ова е проблем за јапонската економија.

Знаевте ли дека во Јапонија се продаваат повеќе пелени за возрасни отколку за бебиња?

mnogu-avtomati-i-raspeani-toaleti-chudni-i-neobichni-fakti-za-japonija-03.jpg

Островска држава

Можеби мислите дека Јапонија е само еден остров, но неа ја сочинуваат дури 6.800 острови. Еден од најубавите јапонски острови е Окинава и овде ќе ги најдете најстарите луѓе на светот кои имаат 116 и 117 години.

Токио е лоциран на островот Хоншу, а останатите главни острови се Хокаидо, Шикоку и Кјушу.

„Шлапање“ за време на јадење

Можеби ние сме научени да не шлапаме додека јадеме, но во Јапонија важи друго правило. Шлапањето за време на јадење, особено нудли, покажува дека навистина уживате во храната.

mnogu-avtomati-i-raspeani-toaleti-chudni-i-neobichni-fakti-za-japonija-04.jpg

Морска храна

Јапонците јадат над 17 милиони тони риба годишно – повеќе од која било друга држава. Околу 20% од протеините во исхраната на Јапонците потекнуваат од морска храна.

Дремење на работа

Во Јапонија се поддржуваат дремките на работното место бидејќи тоа е знак дека вистински ѝ се посветувате на работата, па сте се измориле.

mnogu-avtomati-i-raspeani-toaleti-chudni-i-neobichni-fakti-za-japonija-05.jpg

Погледнете ги останатите факти на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавите љубовни цитати на Пауло Коел... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...
Држи ја главата исправено и кога светот се руши: 15 древни индиски мудрости Старите земји како што е и Индија својата култура и традиција ги граделе со миле...
Најдобрите совети кои Марк Закерберг им ги даде на димпломираните студенти на Харвард Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг оддржа говор во чест на новата генерација н...

Спонзорирани линкови: