Цитати и мудри поуки за животот, кои креваат од дното и ја враќаат вербата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Цитати и мудри поуки за животот, кои креваат од дното и ја враќаат вербата

Животот е чудо, но секој од нас го доживува на поинаков начин. Не постои универзално упатство како треба да живееме, како да се однесуваме, но сепак сите имаме сопствено животно искуство.

Citati-za-zivotot-koi-krevaat-od-dnoto-01.jpg

Прочитајте ги најдобрите цитати, поуки и животни мудрости кои ќе ве кренат од калта и ќе ви ја вратат вербата во животот:

Мудри цитати за животот

„Животот е сон за мудрите, игра за будалите, комедија за богатите и трагедија за сиромашните“ – Шолем Алехем

„Многу е потешко да се суди самиот на себе отколку на другите. Доколку успееш правилно да си пресудиш себеси, значи дека си вистински мудрец“ – Антоан де Сент Егзипери

„Не се сеќаваме на деновите, се сеќаваме на моментите“ – Чезаре Павезе

„На крајот, не се годините кои се бројат во животот, туку животот поминат низ годините“ – Абрахам Линколн

„Дали со раѓањето го заслужуваме животот? Не баш, но дефинитивно сме втурнати во играта“ – Чарлс Буковски

„Животот е она што ти се случува додека ги кроиш плановите за него“ - Џон Ленон

„Не му се предавај на очајот. Животот не е подобар ниту полош од нашите соништа. Само целосно поинаков“ – Вилијам Шекспир

„Живеј како да ќе умреш утре. Учи како да ќе живееш вечно“ – Махатма Ганди

Животни поуки

„Додека живеам, се надевам“ – латинска поговорка

„Што е тоа со нас и животот, во какви конци се вплеткуваме, во што влетуваме со нашата волја, а во што неволно, што зависи од нас и што можеме да сториме со самите себе?

Не сум вешт во размислувањето, го претпочитам повеќе животот отколку да размислувам за него, но како и да го свртиш, излегува дека повеќето работи се случуваат без нас и нашата одлука“ – Меша Селимовиќ

„Животот не е проблем којшто треба да се реши, туку стварност која треба да се доживее“ – Серен Кјеркегор

„Човек може да каже дека животот не му е промашен ако може да направи барем една работа подобро од другите“ – Момо Капор

„Сите ние сме само ученици на занаетот во кој никој не станал учител“ – Ернест Хемингвеј

„Најважно е да уживате во животот и да бидете среќни – тоа е единственото што е битно“ – Одри Хепберн

Животни мудрости

„Сериозноста настанува поради преценувањето на времето. Но, во вечноста концептот време не постои; вечноста е само миг доволен за една шега. Светот е убав кога се набљудува без желбата за трагање, едноставно, како дете“ – Херман Хесе

„Она што не боли – тоа не е живот, она што не поминува – тоа не е среќа“ – Иво Андриќ

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Животни лекции кои ги научивме од ликовите од познатите серии Кога ги гледаме нашите омилени филмови и серии, како и ние да ги преживуваме сит...
12 цитати за негативните луѓе „На негативните луѓе драмата им е како кислород. Останете позитивни, ќе им го од...
10 цитати што ќе ве подигнат и во најтешкиот ден од животот Запомнете дека во ред е да побарате помош, во ред е да почнете одново, во ред е ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава