„Знаете дека сте веќе стари кога свеќичките ве чинат повеќе пари отколку тортата“ - цитати за стареењето
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
RECEPCIONERI/KI 27-01-2020
Планер 27-01-2020


„Знаете дека сте веќе стари кога свеќичките ве чинат повеќе пари отколку тортата“ - цитати за стареењето

Дали стареењето неминовни нè прави помудри? Или побудалести?

Citati-za-stareenjeto-01.jpg

Според некои автори стареењето едноставни нè прави само потврдоглави. Други пак сметаат дека со текот на годините немате веќе енергија да им удоволувате на луѓето онака како што сте го правеле тоа во младоста.

Во секој случај, стареењето е природно и неминовно, а според Џорџ Клуни многу подобра алтернатива отколку втората – смртта.

Прочитајте ги најинтересните цитати во врска со стареењето:

„Како што старееш се случуваат три работи. Прво, полека ја губиш меморијата… и не можам да се сетам на другите две“.

„Како што старееме нашите тела се скусуваат, а вицовите што ги раскажуваме стануваат подолги“.

„Човекот е стар кога наместо да шлапне во вир, тој го заобиколува“.

„Најдобрата работа во стареењето е тоа што не ги губите годините кои веќе сте ги поминале“.

„Не можете да ѝ избегате на староста, но тоа не значи дека мора да остарите“.

„Немојте да се жалите затоа што сте остареле. Тоа е привилегија која им е одземена на многумина“.

„Како што станувате постари така и ветрот станува посилен – и секогаш дува во вашето лице“.

„Како што човек станува постар толку потешко станува да го уплашиш“.

„Како што стареам толку помалку верувам во познатата изрека дека годините носат мудрост“.

„Некои луѓе со староста стануваат помудри, но најголемиот дел од нив едноставно стануваат потврдоглави“.

„Како што старееме истовремено стануваме и помудри и побудалести“.

„Една од добрите работи на стареењето е што сфаќаш дека си многу поинтересен од најголемиот дел на луѓето што ги запознаваш“.

„Доколку постојано се бориш против стареењето, секогаш ќе бидеш несреќен бидејќи процесот е неизбежен“.

„Стареењето ми е пријатно бидејќи е подобро од другата опција, да бидеш мртов. Што значи радо би стареел“.

„Не старееш, стануваш подобар“.

„Како што старееш почнуваш да го сфаќаш животот малку подобро“.

„На крајот не се важни годините во твојот живот. Важен е животот што си го имал низ годините“.

„Топло го препорачувам стареењето! Имате помалку тенденција да им удоволувате на сите“.

„Во мигот кога ќе се родите веќе почнувате да стареете“.

„Знаете дека сте веќе стари кога свеќичките ве чинат повеќе пари отколку тортата“.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Животот не е тежок, тешки се луѓето во него“ - најмудрите цитати за животот Што е животот? Еден здив, капка вода во дланките која се обидуваш да не ти се ли...
„Не чувај ништо за специјална пригода, таа пригода е ДЕНЕС“ – моќни животни лекции на кои треба да и... Американската новинарка Реџина Брет стекна неверојатна популарност, иако има нап...
Животна лекција од Лиам Нисон – Животот е краток, поминете го со вашите сакани Лиам Нисон се оженил со својата сопруга, Наташа Ричардсон во 1994-та, а до 1996-...