8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело

Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на одмор... Велат дека до 30-тата година телото ве чува вас, но по 30-тата вие треба да го чувате телото.

8-fakti-koi-sekoja-devojka-treba-da-gi-znae-za-svoeto-telo-01.jpg

Имајте ги на ум овие 8 „правила“ по кои треба да се водите секој ден, за да се чувстувате убаво, свежо, одморено:

1. Секое тело е совршено.

Не постои идеална пропорција. Сите имаме различно тело. Фокусирај се на она што можеш да го направиш во сопствена кожа, а не на тоа како изгледаш. Се додека сте здрави, не треба да се опседнувате со обемот на струкот и градите.

2. Ти треба повеќе сон.

Недостатокот на сон влијае на тоа како ќе изгледаш следниот ден, како ќе се чувствуваш и функционираш. Спиењето е клучно за здраво тело и ум.

8-fakti-koi-sekoja-devojka-treba-da-gi-znae-za-svoeto-telo-1.jpg

3. Вежбај за здравје, а не за изглед.

Вежбањето е клучно за раст и развој на секоја здрава личност. Не треба да вежбате само кога ќе забележите дека стомакот не ви е рамен или затоа што „така треба“. Спортувај, нема ништо поубаво од ослободување на вишокот енергија.

4. Сончањето е штетно. А, солариумот уште повеќе.

Го забрзува процесот на стареење на кожата и се зголемува шансата да добиеш рак. Можеби ќе имаш тен како што посакуваш, но наскоро ќе имаш и повеќе брчки од останатите врснички кои не практикувале печење на сонце.

5. Вода, вода, вода.

Пиј колку можеш повеќе вода во текот на денот. Доволни се  8 чаши вода во денот.

8-fakti-koi-sekoja-devojka-treba-da-gi-znae-za-svoeto-telo-3.jpg

6. Не постои вистински начин за отстранување на несаканите влакна.

Треба само да го пронајдеш оној кој е соодветен за тебе и кој нема да ти претставува непријатност или мака.

7. Не го прескокнувај појадокот никогаш.

Всушност, немој никогаш да прескокнуваш ниту еден оброк, а особено не појадок. Ако брзаш, напиј се барем една чаша јогурт или изеди едно јаболко.

8-fakti-koi-sekoja-devojka-treba-da-gi-znae-za-svoeto-telo-2.jpg

8. Твојата вагина не е чудна.

Сите се различни и нема потреба да се грижиш за нејзиниот изглед.

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Козите се качуваат на дрвја, ценкањето е уметност: 15 факти за животот во Мароко Вратите на домовите во Мароко се препознатлив симбол, секоја од нив е уникатна и...
Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg