Големите мудрости на Дон Хуан кои го менуваат светот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Готвач 20-02-2020


Големите мудрости на Дон Хуан кои го менуваат светот

Сигурно барем сте слушнале за книгата „Учењето на Дон Хуан,“ па дури и да не сте стигнале да ја прочитате, одвојуваме дел од најголемите мудрости во неа.

golemite-mudrosti-na-don-huan-koi-go-menuvaat-svetot-001.jpg

Ова се мисли и цитати кои имаат моќ да го променат светот:

Постапувај така, како да живееш во сон. Делувај храбро и не барај изговори.

Не објаснувај премногу. Кога објаснуваш зошто не можеш да го направиш ова или ова, ти во суштина се извинуваш за своите недостатоци, надевајќи се дека оние кои те слушаат ќе бидат добри и ќе ти простат.

За да го извлече максимумот од животот, човекот мора да знае да се менува. Најтешко е да се одлучиш на менување.

Секогаш треба да знаеш дека патот – е само пат. Ако чувствуваш дека не треба да одиш по него – напушти го.

Ако не ти се допаѓа она што го добиваш, промени го тоа што го даваш.

Луѓето обично не сфаќаат дека во секој момент може било што да отстранат од својот живот. Во било кое време. Моментално.

Секој оди по свој пат. Ако одиш со задоволство, значи дека тоа е твојот пат. Ако се чувствуваш лошо – во секој момент можеш да се тргнеш од него, без оглед на тоа колку далеку си стигнал. И тоа ќе биде правилно.

Потребно ни е само целото време и целата наша енергија, за да го победиме идиотизмот во себе.

Тоа што го правиш во овој момент е сосема возможно да се испостави како твојата последна работа на оваа земја. Во светот не постои ниту една сила која може да ти гарантира дека ќе проживееш уште барем една минута.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 Насоки од Пауло Коелјо за остварување на соништата Пауло Коелјо е еден од најчитаните и најцитираните писатели во светот, а неговит...
Најубавите цитати на Маја Анџелоу: Бидете виножитото во нечии облаци Таа е жена-борец во вистинска смисла, која ги рашири своите крилја за да го прег...
„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавите љубовни цитати на Пауло Коел... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...