Тешко е да се пронајдеш себеси, но вреди - Најубавите тибетски мудрости
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Тешко е да се пронајдеш себеси, но вреди - Најубавите тибетски мудрости

Тибетските мудрости се фокусирани на тоа среќата да ја бараме во себе, како би можеле да ја споделиме со другите.

tesko-e-da-se-pronajdes-sebesi-no-vredi-najubavite-tibetski-mudrosti-001.jpg

Пренесуваме дел од нив:

1. Зборувај полека, размислувај брзо.

2. Не го суди човекот по неговото семејство и потекло.

3. Кога велиш „те сакам,“ зборовите треба да доаѓаат од срце, а не од навика.

4. Кога велиш „жал ми е,“ гледај ја личноста во очи.

5. Никогаш не се исмевај на туѓите соништа.

6. Дајте им на луѓето повеќе отколку што очекуваат од вас и тоа правете го со радост.

7. Не верувајте во сè што ќе чуете, не расипувајте сè што имате – и спијте како утре да не постои.

8. Најголемата љубов и најголемите достигнувања вклучуваат најголем ризик.

9. Кога ќе изгубите нешто, пробајте да добиете лекција.

10. Не дозволувај малите кавги да уништат големо пријателство.

11. Поминете барем неколку минути дневно сами со себе како би го анализирале она што е веќе направено.

12. Мора да бидете отворени за промени, но не и по цена да се откажете од своите вредности.

13. Верувајте им на луѓето, но влезната врата секогаш држете ја заклучена.

14. Читајте ги луѓето помеѓу редови.

15. Споделете сè со децата, посебно знаењето. Тоа е единствениот начин да достигнете бесмртност.

16. Никогаш не ги прекинувајте другите луѓе кога ве фалат.

17. Не им верувајте на луѓето кои се бакнуваат со отворени очи.

18. Проценете го својот успех по тоа што моравте да жртвувате како би успеале.

19. Вашето „јас“ е целта кон која мора да тежнеете.

20. Тешко е да се пронајдеш себеси во себе, но вреди!

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

30 животни лекции од ликовите и цртаните на Дизни Многу од нас пораснаа со цртаните на Дизни и секако, имаат посебно место во наши...
10 знаци дека сте опколени со токсични луѓе Епитетот „токсични“ колку и да звучи несоодветно во една ваква примена веројатно...
7 важни лекции кои луѓето ги учат предоцна Животните лекции со полни со мудрост бидејќи најчесто ги учиме на потешкиот начи...

Најчитани неделава