Како е да се биде жител, а не турист: 12 факти за животот на Бали


Како е да се биде жител, а не турист: 12 факти за животот на Бали

Девојка која се омажила за локалец на Бали го пренесува своето искуство од животот таму.

kako-e-da-se-bide-zhitel-a-ne-turist-12-fakti-za-zhivotot-na-bali-01.jpg

Бали е дестинација од соништата за многу туристи, но како е да се живее таму?

Какви навики имаат локалците на ова место со бескрајно долги плажи со бел песок и неверојатна флора и фауна?

Девојка од Русија која се омажила за локалец на Бали го пренесува своето искуство оттаму на Инстаграм.

Што раскажува Вероника за животот на Бали:

На Бали ме сметаат за неверојатна убавица, иако јас сум девојка со просечен изглед.

Воодушевени се што имам бела кожа, златеста малку виткана коса и сум ситна по раст слично како и тие (со моите 163 сантиметри сум дури малку висока). Но, најубава работа за нив од сѐ е мојот нос, велат дека бил долг и убав.

kako-e-da-se-bide-zhitel-a-ne-turist-12-fakti-za-zhivotot-na-bali-13.jpg

kako-e-da-se-bide-zhitel-a-ne-turist-12-fakti-za-zhivotot-na-bali-02.jpg

Според локалните стандарди, јас сум ужасна домаќинка, тие сметаат дека подовите треба да се чистат секој ден и да се пегла апсолутно сѐ, дури и чорапите.

На земјата имаат брдо облека која чека да биде испеглана, па дури може да ја помешате со нечиста. Таа веќе не мириса на детергент и при пеглањето треба да ја испрскате со некое средство за да има убав мирис.

kako-e-da-se-bide-zhitel-a-ne-turist-12-fakti-za-zhivotot-na-bali-03.jpg

На децата на Бали им е дозволено да прават апсолутно сѐ.

Таму децата смеат да тркалаат јаболка по подот на супермаркетите и други сцени за кој ниту еден човек нема да се налути, туку само ќе се насмевне. Исто така, смеат да јадат сѐ, од чипсови до благи работи.

kako-e-da-se-bide-zhitel-a-ne-turist-12-fakti-za-zhivotot-na-bali-09.jpg

Интересно е што на Бали често јадат несозреано овошје, како на пример зелено манго во овошна салата.

kako-e-da-se-bide-zhitel-a-ne-turist-12-fakti-za-zhivotot-na-bali-04.jpg

Во локалите мора да нагласите дека сакате незачинето јадење, ако не сакате да бидете бомбардирани од вкусови, особено од луто.

kako-e-da-se-bide-zhitel-a-ne-turist-12-fakti-za-zhivotot-na-bali-05.jpg

Не чуваат многу храна во фрижидерите, дури некои семејства ги купуваат фрижидерите само за статус.

kako-e-da-se-bide-zhitel-a-ne-turist-12-fakti-za-zhivotot-na-bali-07.jpg

Уште 6 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...
Имал брак од 4 месеци, секаде ја носи мајка си: 18 факти за Бредли Купер Кога беше прогласен за најсекси маж на светот изјави дека навистина му се допаѓа...

Најчитани неделава