Има 38 авиони и хеликоптери, сите го мразат: Факти за бизарниот крал на Тајланд
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Има 38 авиони и хеликоптери, сите го мразат: Факти за бизарниот крал на Тајланд

67-годишниот Маха има над 30 милијарди долари на сметката, живее во германски хотел со 4-тата сопруга и со 20 конкубини и непромислено троши државни пари.

ima-38-avioni-i-helikopteri-site-go-mrazat-fakti-za-bizarniot-kral-na-tajland-01.jpg

Маха Ваџиралонгкорн (67) во мај 2019 беше крунисан за крал на Тајланд, а оттогаш неговото име постојано се поврзува со некои скандали.

Само што ќе го отворите профилот на Инстаграм на тајландското кралско семејство ќе видите скандалозни фотографии од него.

View this post on Instagram

วันนี้(๑๒ สิงหาคม ๒๕๖๓) เวลา ๑๕.๒๒ น. พระบาทสมเด็จพระเจ้าอยู่หัวและสมเด็จพระนางเจ้าฯ พระบรมราชินี เสด็จออกพร้อมด้วยสมเด็จพระนางเจ้าสิริกิติ์ พระบรมราชินีนาถ พระบรมราชชนนีพันปีหลวง ทรงบำเพ็ญพระราชกุศลเนื่องในโอกาสมหามงคลเฉลิมพระชนมพรรษา ๘๘ พรรษา เป็นการส่วนพระองค์ ณ โรงพยาบาลจุฬาลงกรณ์ สภากาชาดไทย โอกาสนี้สมเด็จพระกนิษฐาธิราชเจ้า กรมสมเด็จพระเทพรัตนราชสุดาฯ สยามบรมราชกุมารี, สมเด็จพระเจ้าลูกเธอ เจ้าฟ้ากรมหลวงราชสาริณีสิริพัชร มหาวัชรราชธิดา, สมเด็จพระเจ้าลูกเธอ เจ้าฟ้าสิริวัณณวรี นารีรัตนราชกัญญา และสมเด็จพระเจ้าลูกยาเธอ เจ้าฟ้าทีปังกรรัศมีโชติฯ สิริวิบูลยราชกุมาร เสด็จออกในการนี้ด้วย ✨🙏🏼💙 ขอพระองค์ทรงพระเจริญ มีพระชนมพรรษายิ่งยืนนาน สถิตเป็นมิ่งขวัญแห่งปวงข้าพระพุทธเจ้าตราบเท่ากัลปาวสาน ด้วยเกล้าด้วยกระหม่อม ขอเดชะ 💙🙏🏼✨ 12 August 2020 at 15.22, Their Majesties the King and the Queen accompanied by Her Majesty Queen Sirikit, the Queen Mother and Her Royal Highness Princess Maha Chakri Sirindhorn, Her Royal Highness the Princess Rajasarinisiribajra Majavajrarajadhida, Her Royal Highness Princess Sirivannavari Nariratanarajakanya and His Royal Highness Prince Dipangkorn Rasmijoti Sirivibulyarajakumar merit making on the Auspicious Occasion of 88th Birthday Anniversary of Her Majesty Queen Sirikit, the Queen Mother at King Chulalongkorn Memorial Hospital, Bangkok. ✨🙏🏼💙 Long Live Our Beloved QUEEN MOTHER 💙🙏🏼✨

A post shared by Thai Royal Family (@thairoyalfamily) on

View this post on Instagram

วันนี้(๖ กรกฎาคม ๒๕๖๓) เวลา ๑๗.๒๕ น. พระบาทสมเด็จพระเจ้าอยู่หัว และสมเด็จพระนางเจ้าฯ พระบรมราชินี เสด็จพระราชดำเนินไปในการพระราชพิธีเปลี่ยนเครื่องทรงพระพุทธมหามณีรัตนปฏิมากร จากเครื่องทรงฤดูร้อนเป็นเครื่องทรงฤดูฝน ณ พระอุโบสถ วัดพระศรีรัตนศาสดาราม ในพระบรมมหาราชวัง โอกาสนี้สมเด็จพระเจ้าลูกเธอ เจ้าฟ้ากรมหลวงราชสาริณีสิริพัชร มหาวัชรราชธิดาโดยเสด็จในการนี้ด้วย ✨🙏🏼💛💜🧡 ขอพระองค์ทรงพระเจริญ มีพระชนมพรรษายิ่งยืนนาน ด้วยเกล้าด้วยกระหม่อม ขอเดชะ 🧡💜💛🙏🏼✨ Today(6 July 2020) at 17:25, His Majesty King Maha Vajiralongkorn Phra Vajiraklaochaoyuhua and Her Majesty Queen Suthida Bajrasudhabimalalakshana accompanied by Her Royal Highness the Princess Rajasarinisiribajra Mahavajrarajadhida presided over the seasonal Royal Ceremony to changing gold seasonal costume of Emerald Buddha from summer season to rainy season at the Temple of the Emerald Buddha in the Grand Palace, Bangkok. ✨🙏🏼💛💜🧡 Long Live the KING, the QUEEN, and the PRINCESS 🧡💜💛🙏🏼✨

A post shared by Thai Royal Family (@thairoyalfamily) on

Маха веќе извесен период живее во хотел во Германија со неговата 4-та сопруга и своите конкубини.

Во Тајланд забранет е критицизам кон кралското семејство, па дури и на милениците на кралското семејство, тоа е казниво со закон и може да добиете и до 35 години затвор, но некои луѓе што се отселени оттаму ја користат можноста јавно во медиумите да кажат каков човек е Маха.

ima-38-avioni-i-helikopteri-site-go-mrazat-fakti-za-bizarniot-kral-na-tajland-07.jpg

Во магазинот „London’s Financial Times“ неодамна е откриено дека Маха има купено 38 авиони и хеликоптери. Нивното одржување, гориво, екипаж и контролата на летање ја чинеле државата 64 милиони долари за само една година, додека Тајланд се бори со длабока рецесија поради корона вирусот и ударот врз туризмот.

ima-38-avioni-i-helikopteri-site-go-mrazat-fakti-za-bizarniot-kral-na-tajland-03.jpg

Маха се смета дека е еден од најбогатите кралски припадници на светот со богатство од преку 30 милијарди долари, но неговото непромислено трошење ги иритира граѓаните. Тој од германскиот хотел во кој живее оди во Бангкок само за официјални настани.

ima-38-avioni-i-helikopteri-site-go-mrazat-fakti-za-bizarniot-kral-na-tajland-04.jpg

Загрижувачко е и однесувањето на тајландскиот крал за кој изворите велат дека имал проблеми со темпераментот, често станувал многу бесен на одредени луѓе, па дури ги ставал и во затвор.

ima-38-avioni-i-helikopteri-site-go-mrazat-fakti-za-bizarniot-kral-na-tajland-06.jpg

Последен од скандалите е тој што неговата љубовница ја тргнал од кралската должност и ја нарекол „неблагодарна“ затоа што таа покажувала ривалство кон неговата 4-та сопруга. Се верува дека минала 10 месеци во затвор. Но, минатиот месец имало јавно известување дека е вратена на работната позиција.

Прочитајте и Сопругата и љубовницата му клечат пред нозе: Уште факти за бизарниот крал на Тајланд

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
22 факти за уникатниот начин на живот во Саудиска Арабија и чудните забрани Во продавниците нема гардеробери, освен во некои од најпознатите брендови од Зап...
Бебињата се смеат за да им возвратите: Изненадувачки факти за обични работи од секојдневието Има многу работи кои во светот се случуваат секојдневно и се сосема нормални, а ...

Најчитани неделава