Козите се качуваат на дрвја, ценкањето е уметност: 15 факти за животот во Мароко

Вратите на домовите во Мароко се препознатлив симбол, секоја од нив е уникатна и има душа. Во Мароко колку се посилни боите, толку е подобро.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-01.jpg

Мароко е земја со прекрасни глетки кон океан, неверојатна пустина, воодушевувачки планини, џагорливи пазари и уникатни вкусови.

Но, кои специфични работи за животот таму ги знаете?

Како живеат локалците во Мароко?

Козите се качуваат на дрвја затоа што не постојат доволно пасишта во државата.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-02.jpg

Бојата на такси возилата е различна во различни градови на Мароко, на пример во Казабланка се темно црвени, а во Маракеш се окер.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-03.jpg

За време на свадбените церемонии ги почитуваат традициите, па невестата не носи 1, туку дури 7 фустани.

Во текот на церемонијата ги менува фустаните, а 5-от е најтежок за носење, поради многуте детали, и изгледа вака:

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-04.jpg

Мароканскиот град Гулимин се смета за „порта кон пустината“ и тука е лоциран еден од најголемите пазари на камили на светот.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-05.jpg

Чајот се служи на специјален начин и од голема висина од метален чајник се сипува во малечки чашки.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-06.jpg

Продавачите на вода на улиците немаат конкретна цена за водата и колку и да им дадат минувачите тие се задоволни.

Често се случува да дадат вода гратис на оние кои немаат пари.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-07.jpg

Вратите на домовите во Мароко се препознатлив симбол, секоја од нив е уникатна и има душа.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-08.jpg

Како изгледа пазар во Мароко:

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-09.jpg

Уште 7 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

Долг нокт на малото прсте се сметал за добри манири: 10 забавни факти за ноктите и маникирот во мина... Славниот Пушкин рекол: „Можете да бидете разумна личност и да размислувате за уб...
Го оставила кога дознала дека добил рак од орален секс - Факти за бракот на Кетрин Зита Џонс (52) и ... Кетрин била во институција каде се лекувала од биполарно нарушување, го има оста...
Факти за љубовниот живот на Квентин Тарантино - на 56 го добил првото дете со 20 години помладата со... Велеше дека му е мило што нема семејство, затоа што е посветен само на кариера, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg