Козите се качуваат на дрвја, ценкањето е уметност: 15 факти за животот во Мароко
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Козите се качуваат на дрвја, ценкањето е уметност: 15 факти за животот во Мароко

Вратите на домовите во Мароко се препознатлив симбол, секоја од нив е уникатна и има душа. Во Мароко колку се посилни боите, толку е подобро.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-01.jpg

Мароко е земја со прекрасни глетки кон океан, неверојатна пустина, воодушевувачки планини, џагорливи пазари и уникатни вкусови.

Но, кои специфични работи за животот таму ги знаете?

Како живеат локалците во Мароко?

Козите се качуваат на дрвја затоа што не постојат доволно пасишта во државата.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-02.jpg

Бојата на такси возилата е различна во различни градови на Мароко, на пример во Казабланка се темно црвени, а во Маракеш се окер.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-03.jpg

За време на свадбените церемонии ги почитуваат традициите, па невестата не носи 1, туку дури 7 фустани.

Во текот на церемонијата ги менува фустаните, а 5-от е најтежок за носење, поради многуте детали, и изгледа вака:

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-04.jpg

Мароканскиот град Гулимин се смета за „порта кон пустината“ и тука е лоциран еден од најголемите пазари на камили на светот.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-05.jpg

Чајот се служи на специјален начин и од голема висина од метален чајник се сипува во малечки чашки.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-06.jpg

Продавачите на вода на улиците немаат конкретна цена за водата и колку и да им дадат минувачите тие се задоволни.

Често се случува да дадат вода гратис на оние кои немаат пари.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-07.jpg

Вратите на домовите во Мароко се препознатлив симбол, секоја од нив е уникатна и има душа.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-08.jpg

Како изгледа пазар во Мароко:

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-09.jpg

Уште 7 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...
Како е да се биде жител, а не турист: 12 факти за животот на Бали Девојка која се омажила за локалец на Бали го пренесува своето искуство од живот...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg