Козите се качуваат на дрвја, ценкањето е уметност: 15 факти за животот во Мароко

Синиот мароканскиот град Шефшауен е еден од најживописните градови во светот:

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-10.jpg

Бабите изработуваат обувки од кожа, тоа е препознатлив национален симбол, и колку се посилни боите, толку е подобро.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-11.jpg

Моќта на океанот е неверојатна, привлекува сурфери од сите страни на светот.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-12.jpg

Овошјето арган расте во Мароко, од него се прави масло и има многу придобивки од него, како нутритивни, така и во козметички цели.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-13.jpg

Ценкањето е уметност во Мароко, па така мажите кои се талентирани за ценкање и со тоа обезбедуваат добра цена на продуктите се многу ценети.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-14.jpg

Сцена од Мароко, која со задоволство би ја ставиле како позадина на компјутерскиот екран:

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-15.jpg

Плажата Легзира со нејзините црвени карпи со децении ги воодушевува туристите.

kozite-se-kachuvaat-na-drvja-crvena-plazha-15-fakti-za-zhivotot-vo-maroko-16.jpg

С. С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Долг нокт на малото прсте се сметал за добри манири: 10 забавни факти за ноктите и маникирот во мина... Славниот Пушкин рекол: „Можете да бидете разумна личност и да размислувате за уб...
Го оставила кога дознала дека добил рак од орален секс - Факти за бракот на Кетрин Зита Џонс (52) и ... Кетрин била во институција каде се лекувала од биполарно нарушување, го има оста...
Факти за љубовниот живот на Квентин Тарантино - на 56 го добил првото дете со 20 години помладата со... Велеше дека му е мило што нема семејство, затоа што е посветен само на кариера, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg