Сите се згрозени од тоа што им го правел на жртвите по убиството – Кој е Џефри Дамер, серискиот убиец од новиот серијал на Netflix?

Цела деценија успешно ги криел убиствата, а сите се згрозени од она што го правел со останките на неговите жртви, кои најчесто биле хомосексуалци на возраст од 14 до 33 години. Кој е Џефри Дамер, монструозниот сериски убиец од САД од новата серија на Netflix?

site-se-zgrozeni-od-toa-shto-im-go-pravel-na-zhrtvite-po-ubistvoto-koj-e-djefri-damer-seriskiot-ubiec-od-noviot-serijal-na-netflix-01.jpg

Оние што сакаат да гледаат криминалистички серии веднаш побрзаа да го погледнат новиот серијал што почна да се емитува на Netflix, но важно е да се напомене дека содржината е вознемирувачка.

Серијалот Monster: The Jeffrey Dahmer Story во моментов е најгледан наслов на стриминг платформата и во една недела собрал над 196 милиони прегледи.

site-se-zgrozeni-od-toa-shto-im-go-pravel-na-zhrtvite-po-ubistvoto-koj-e-djefri-damer-seriskiot-ubiec-od-noviot-serijal-na-netflix-02.jpg

Серијалот е посветен на вистинската приказна за озлогласениот сериски убиец од 90-тите години од САД, Џефри Дамер, кој беше убиен во затвор во 1994-тата година.

Што знаеме за Џефри Дамер, кој бил тој и зошто светот остана згрозен од неговите убиства?

Џефри Дамер убил околу 17 лица во периодот од 1978-ма до 1991-ва година, а успешно ги криел своите злосторства повеќе од една деценија, иако неговата сосетка Гленда Кливленд ја предупредила полицијата за неговото сомнително однесување.

site-se-zgrozeni-od-toa-shto-im-go-pravel-na-zhrtvite-po-ubistvoto-koj-e-djefri-damer-seriskiot-ubiec-od-noviot-serijal-na-netflix-03.jpg

За озлогласениот сериски убиец се знае дека е роден во Милвоки во 1960-та година и имал сосема нормално детство, но неговите родители забележале дека е по малку летаргичен и сакал колку може повеќе да биде сам.

Во средно училиште се занимавал со музика и спортови, но самиот изјавувал дека уште на 14 години почнал да фантазира за убиства и некрофилија. По завршувањето на средното образование ѝ се приклучил на војската, од каде бил отпуштен со почести.

site-se-zgrozeni-od-toa-shto-im-go-pravel-na-zhrtvite-po-ubistvoto-koj-e-djefri-damer-seriskiot-ubiec-od-noviot-serijal-na-netflix-04.jpg

Се верува дека првото убиство во 1978-ма година било непланирано. Откако завршил средно образование, тој качил во автомобилот еден автостопер, му дал да пие алкохол и имал сексуален однос со него. Кога автостоперот се обидел да си замине, Џефри го удрил по главата и го задавил со тег.

„Отсекогаш знаев дека тоа не е во ред. Првото убиство не беше планирано“ – рекол Џефри во интервју од 1993-та година.

site-se-zgrozeni-od-toa-shto-im-go-pravel-na-zhrtvite-po-ubistvoto-koj-e-djefri-damer-seriskiot-ubiec-od-noviot-serijal-na-netflix-05.jpg

До 1991-ва година Џефри убил уште 16 лица, а светот е згрозен од тоа што го правел со останките на неговите жртви. Се знае дека имал секс со останките, чувал делови од нивните тела во тегла, па дури и почнал да јаде човечко месо.

site-se-zgrozeni-od-toa-shto-im-go-pravel-na-zhrtvite-po-ubistvoto-koj-e-djefri-damer-seriskiot-ubiec-od-noviot-serijal-na-netflix-07.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Факти за минатото на Јапонија што докажуваат дека оваа земја отсекогаш била уникатна Знаевте ли дека со векови, повеќето Јапонци не јаделе месо бидејќи сметале дека ...
Му била прва братучетка, не можела да му прости што зел втора жена – Факти за првата сопруга на Сада... За првата сопруга на Садам Хусеин некои велат дека била подеднакво сурова како н...
Жените си ги разменувале со пријателите, јаделе супа од крв: Факти за Чукчите Мажите оделе кај своите пријатели за да си ги разменат жените, децата се сметале...
Се обидел да се самоубие неколкупати, го поврзувале со мафијата - Животната приказна на Френк Синатр... Никој не верувал дека ќе остане жив по раѓањето, избегнал да оди во војска зарад...
„Годините не ја менуваат личноста, туку ја полираат “ – Цитати на Мерил Стрип за стареењето (без пла... „Се сакам себеси каква што сум сега. Можеби на други не им се допаѓам, но јас се...
Помалку познати факти за Пабло Ескобар - ја присилил сопругата да абортира на 14-годишна возраст, им... Сопругата на Пабло имала едвај 15 години на денот нa нивната венчавка, но тие им...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg