Мит или вистина: Дали патниците со црвени куфери најдолго чекаат на аеродром?

Вирално се шири видео во кое дечко од персоналот покажува дека црвените куфери во авионот секогаш се товарат први, па затоа патниците што имаат вакви куфери чекаат подолго за да си го земат багажот. Дали ова е мит или вистина?

mit-ili-vistina-dali-patnicite-so-crveni-kuferi-najdolgo-chekaat-na-aerodrom-01.jpg

Со видеото што го објави на ТикТок, еден вработен на аеродром сакаше да покаже дека наводно постои оправдана причина зошто патниците со црвен куфер, последни го добиваат својот багаж.

Имено, според неговото објаснување, во авионот секогаш црвените куфери се пакуваат први затоа што се лесно воочливи и постои многу помала шанса да бидат заборавени на крајот од отворот. 

Според него, иако за црвениот куфер ќе чекате многу подолго за да го подигнете, добрата вест е дека шансите тој да биде загубен се многу помали.

@airportlife_

Boeing 737 loading! 💪🏻✈️ #airport #aviation #aircraft #plane #flight

♬ i like the way you kiss me - Artemas

Ова видео веднаш стана хит на социјалните мрежи, но и мета на критики од страна на вработени на аеродроми, кои тврдат дека приказната дека црвените куфери се пакуваат први во авионот е само измислица или мит.

Вработен во авиокомпанијата KLM Royal Dutch Airlines во друго видео тврди дека ова се безмислици, а дека вработените ниту имаат време, ниту простор за да го сортираат багажот според бојата.

@klm

@AirportLife✈️ Have you been wondering for days why red bags are loaded first? Well, here is the truth! ✈️ #KLM #Royaldutchairlines #redbags #luggage

♬ original sound - KLM Royal Dutch Airlines

„Ако трошевме време и мозок за да ги сместуваме куферите според бојата, денес сѐ уште ќе ги полнев авионите од 2015-та година“ – тврди еден корисник на Reddit, кој бил вработен 5 години на рампа на аеродром;

mit-ili-vistina-dali-patnicite-so-crveni-kuferi-najdolgo-chekaat-na-aerodrom-02.jpg

Според претходни написи од 2015-та година, багажот во авионот се распоредува исклучиво само според тежината и се сместуваат во „кутии“ со соодветна тежина со цел да се балансира целокупната тежина во леталото.

Така што, чекањето за багажот не зависи од тоа во каква боја е вашиот куфер, туку од тоа, во која од кутиите во авионот бил сместен со цел да се избалансира тежината.

mit-ili-vistina-dali-patnicite-so-crveni-kuferi-najdolgo-chekaat-na-aerodrom-03.jpg

Б. С. Б. | Црнобело / фото: freepik.com

Би можело да ве интересира:

Киднапирале авион и држеле патници во заложништво над 60 часа: Приказната зад хит серијата The Hijac... Во 1970-тите, двајца мажи киднапирале патнички авион и се заканувале дека ќе пос...
Попај навистина постоел, но не бил морнар и не јадел спанаќ - Како настанал омилениот цртан лик? Вистинскиот Попај бил силен, храбар и обожавал деца, но не бил морнар и не јадел...
Бев срамежливa 20 години - Како си ја зголемив самодовербата и престанав да се срамам? Секогаш бев она дете кое седи само во клупа. Срам му е да крене рака да одговара...
Фотки кои ќе ве утешат – Луѓе кои имале навистина лош ден Скршен клуч во брава, поплавен стан – ако имате лош ден, овие фотки можеби ќе ве...
Каква судбина имале децата на најголемите диктатори на светот и дали ги стигнала кармата на нивните ... Синот на Сталин се самоубил, синот на Чаушеску ширел блуд и разврат, а Мусолини ...
Работи што ќе ги разберат само оние кои живеат сами Многумина мислат дека оние кои живеат сами се многу осамени, но реалноста е мног...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg