Највисоката зграда на светот - Burj Dubai


Највисоката зграда на светот - Burj Dubai

Статистиките се спектакуларни колку и погледот. Ова е Burj Dubai, а уредниците на Гинисовата Книга ќе треба да корегираат уште еден рекорд...

 

Ова не е само највисоката структура во светот, го собори рекордот за највисока зграда уште пред една година, а овој април го превзема и рекордот за највисоката антена.

1

Сега веќе е уште еден чекор понапред. Од оваа недела Burj Dubai - што значи „Кулата Дубаи“ и официјално е највисокото нешто направено од човекот кога и да било.

Од висината на кулата - 688 метри при добри временски услови, може да се види дури 160 километри во внатрешноста на Иран. Но, тука не е крајот, Burj Dubai не престанува да расте.

3

Официјалните изјави велат дека кулата ќе расте над 700 метри. Кога ќе биде завршена изградбата, Burj Dubai ќе може да прими околу 35.000 луѓе. Во рамките на кулата ќе има хотели, канцеларии, апартмани и уште некоклу работи кои најверојатно ќе значат и нови рекорди.

На пример, базенот за пливање на 76-от кат ќе биде без сомнение највисокиот базен на светот.

Како и да е, крајната висина на „Кулата Дубаи“ се чува во тајност. Останува да почекаме и да видиме.

4
Споредба на Burj Dubai со останатите светски облакодери

Би можело да ве интересира:

Илустрации: 13 грешки кои мажите обожаваат да ги прават одново и однов... Секој има право на грешки, но мажите ги обожаваат едните исти, секој ден, секој ...
Културни луѓе, скапи трошоци за греење, бирократија: Како изгледа живо... Ако мислите дека знаете сè за Франција само затоа што сте ги разгледувале најуба...
Присуствуваат на егзекуции, активни се во политика: Факти за детството... Детството на децата од Северна Кореја во голема мерка се разликува од она на дец...

Најчитани неделава