Инстаграм блогерка обвинета дека споделува лажни фотки од патувања


Инстаграм блогерка обвинета дека споделува лажни фотки од патувања

Амелија Лиана, блогерка посветена на патувања, е обвинета дека споделува лажни фотографии од места кои не изгледаат така во реалноста.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-01.jpg

Ова го забележаа нејзините следбеници на Инстаграм кога сподели фотографија од неа направена во Рокфелер центарот во Њујорк, но на фотографијата не се гледа Кулата на слободата која инаку е дел од оваа глетка на Њујорк.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-04.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-03.jpg

Ескпертите од The Times потврдија дека блогерката искористила стара фотографија од Њујорк и се „додала“ себеси со помош на компјутерска програма.

Другата фотографија која крена прашина е фотографијата од Амелија пред Таџ Махал. На оваа локација секогаш е преполно со туристи, но на фотографијата на Амелија нема ниту еден човек, а изменети се и некои други делови.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-05.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-02.jpg

Мета на критики на нејзините следбеници на Инстаграм се и фотките на кои Амелија држи сладолед кој воопшто го нема да се купи на тие места.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-06.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-07.jpg

Блогерката редовно споделува фотографии на кои може да се забележи дека има корекции или изгледаат нереално.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-08.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-09.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-10.jpg

Амелија изјави дека обвинувањата се невистинити и дека никогаш немала цел да им прикаже нешто лажно на нејзините верни следбеници.

M. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како изгледаат оброците во болниците низ светот? На никој не му е сеедно кога треба да биде подолго време во болница, без разлика...
Места низ светот со најубави изгрејсонца Изгрејсонцата се магични. Во моментот кога се буди денот, боите на природата се ...
Девојка две години креира неверојатни фотографии во Кина Оваа фотографка и блогерка вели дека навистина ѝ е криво што многу луѓе имаат ло...