На кое место во светот би се нашле ако ископаме дупка во земјата по права линија?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


На кое место во светот би се нашле ако ископаме дупка во земјата по права линија?

Кога бевме мали, се прашувавме на кое место во светот би се нашле ако ископаме дупка во земјата под нас по права линија.

na-koe-mesto-vo-svetot-bi-se-nashle-ako-iskopame-dupka-vo-zemjata-po-prava-linija-01.jpg

Со напредокот на технологијата добивме одговор на многу прашања, па и на ова. Antipodes map e интерактивна мапа која го покажува токму овој експеримент.

Само треба да ја внесете адресата од каде што сакате да го почнете патувањето, а мапата ќе ви покаже на кое место ќе стигнете ако копате дупка по права линија во спротивната насока.

Според основачите на оваа мапа, повеќето копнени места во Северна Америка и Европа имаат свои антиподи во вода, па многу е веројатно да завршите во некое море или океан.

na-koe-mesto-vo-svetot-bi-se-nashle-ako-iskopame-dupka-vo-zemjata-02.jpg

na-koe-mesto-vo-svetot-bi-se-nashle-ako-iskopame-dupka-vo-zemjata-03.jpg

Ако сакате да се најдете на копно, основачите направија мапа на градови кои се антиподи еден на друг.

na-koe-mesto-vo-svetot-bi-se-nashle-ako-iskopame-dupka-vo-zemjata-04.jpg

na-koe-mesto-vo-svetot-bi-se-nashle-ako-iskopame-dupka-vo-zemjata-05.jpg

na-koe-mesto-vo-svetot-bi-se-nashle-ako-iskopame-dupka-vo-zemjata-07.jpg

na-koe-mesto-vo-svetot-bi-se-nashle-ako-iskopame-dupka-vo-zemjata-06.jpg

А, еве и каде би се нашле ако копаме од нашата земја. Дури во Тихиот Океан!

na-koe-mesto-vo-svetot-bi-se-nashle-ako-iskopame-dupka-vo-zemjata-po-prava-linija-07.jpg

na-koe-mesto-vo-svetot-bi-se-nashle-ako-iskopame-dupka-vo-zemjata-po-prava-linija-08.jpg

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 ситуации во кои сите реагираме погрешно Дали ги миете забите веднаш после јадење? А, дали ја навалувате главата наназад ...
Писмо што треба да го прочита секоја жена Вие сте важни. Ако никој не ви го кажал тоа денес, го читате сега. Вие сте ва...
11 фото докази дека светот е убаво место за живот Девојки што ги запросуваат момчињата, дедовци со „луди“ миленици... Ширењето поз...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg