9 едноставни совети од луѓето кои наоѓаат време за сè


9 едноставни совети од луѓето кои наоѓаат време за сè

Се чини дека трката со времето никогаш не завршува. Колку и да се обидуваме да стигнеме сè, секогаш ни фали уште некоја минута во денот.

9-ednostavni-soveti-od-lugjeto-koi-naogjaat-vreme-za-se-01.jpg

Но, постојат луѓе кои успешно го организираат времето и немаат вакви проблеми. Можеби мислите дека има многу голема филозофија во сето ова, но не е така.

Ако се прашувате како им успева, следете ги нивните 9 клучни и (навидум) едноставни совети како да стигнете да направите сè:

1. Прво почнете со работите кои ви се потешки или не ви е мерак да ги правите.

2. Престанете со одлагање.

3. Ставете го телефонот со аларм на другиот крај од собата за да се натерате да станете веднаш наутро.

4. Подгответе си нешто за јадење или облеката што ќе ја носите уште од претходната вечер.

5. Најдете причини да направите нешто во истиот момент, а не да наоѓате изговори за подоцна.

9-ednostavni-soveti-od-lugjeto-koi-naogjaat-vreme-za-se-03.jpg

6. Запишувајте ги дневните задачи на листи и потцртувајте го она што сте го направиле.

7. Одморете/ паузирајте одвреме-навреме.

8. Бидете реални со планирањето што можете да направите во еден ден.

9. Останете сконцентрирани, без други работи да ви го одвлекуваат вниманието.

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

6 совети што да правите при пожар Во соба исполнета со чад движете се допирајќи ги ѕидовите за навигација, а најва...
Работи што не сте ги знаеле за Канада и причини зошто луѓето сакаат да живеат таму Можеби кога ќе се спомне Канада, помислувате на ладна земја во која животот не е...
Вирален хит: Што е чудно на оваа матурска фотка? Прославата на матурската вечер е важен момент од животот на сите млади. Обично с...

Најчитани неделава